Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/ adresele jobului

București

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1400 €

Responsabilitati:

• Participa la inchiderea financiara lunara de Profit&Loss si Balance Sheet, urmareste corectitudinea inregistrarii costurilor

• Realizeaza analize ale situatiilor de inchidere pe segment produse versus buget/forecast (sales, categorii de costuri, headcount) si evidentiaza impacturile in Profit&Loss si Balance Sheet

• Participa la procesul de Weekly P&L in estimarea situatiei Profit&Loss pentru luna curenta si trimestru - realizeaza analize versus buget/forecast si identifica impacturile in rezultatul grupului (Operating result/sales mix/costuri variabile si fixe/gross contribution margin etc.)

• Participa la planificarea situatiilor financiare pe segment de venituri (buget, forecast, strategic plan) si raportare

• Participa la planificare anuala a bugetului in ERP pe cost centere, pe departamente

• Analizeaza variatiile intre costul actual si bugetat pe cost center

• Reconciliere datele din activitatea operationala cu datele din contabiliatate , lucrand cu softuri operationale ale diferiteolor departamente si ERP

• Analizeaza costurile standard la produse versus costuri actuale si versus cotatie; identifica deviatiile si propune masuri de corectie impreuna cu departamentele responsabile

• Verifica  periodic prin  sondaj  repectarea procedurilor interne privind completarea documentelor operationale si inregistrarea lor in contabilitate

• Urmeaza principiul "4 ochi" impreuna cu superiorul sau direct

• Participa la organizarea auditurilor interne, externe si a controalelor financiare

• Imbunatateste in mod continuu procesele si ghideaza imbunatatirile in cadrul business-ului

  • Studii superioare profil economic, de preferinta Contabilitate si Informatica de Gestiune
  • Cunostinte solide de contabilitate
  • Experienta anterioara in contabilitate ,  control intern , bugetare
  • Excel - nivel mediu/avansat;
  • Abilitati de comunicare si capacitatea de a structura logic o problema (cauze, solutii);
  • Capacitatea de a disemina corect informatiile si rezistenta la stres.

  • Interviu online
  • Cum se masoara eficienta unui departament de Controlling?
  • Care este una din realizarile dvs in functia de controller financiar?
  • Care este cea mai provocare a unui controller financiar?
  • Ce cunoasteti despre auditoul intern al unei companii?
  • Ati lucrat sau aveti experinata in activitatea de bugetare?