Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Externalizarea serviciilor de contabilitate si consultanta in management reprezinta o varianta de business la care, companiile din Romania, apeleaza din ce in ce mai mult avand avantaje precum:

  • Eficientizarea timpului de lucru al angajatilor
  • Economii la bugetele de personal
  • Solutii profesioniste de specialitate
  • Flexibilitate si adaptabilitate “din mers” la cerintele clientului

SC Accsol Management SRL este o companie care ofera servicii de contabilitate si consultanta in management pentru companii din diverse sectoare de activitate.

Pasiunea si profesionalismul angajatilor sunt puse in slujba clientilor nostri.

Responsabilitati:

  • Inregistreaza zilnic diverse tranzactii (operatiuni bancare, operatiuni de casa, facturi furnizori, facturi client, orice documente cu caracter fiscal contabil sau relationat) folosind sitemele informatice interne;
  • Incadreaza corect toate documentele contabilizate pe venituri, cheltuieli si restul conturilor contabile in functie de cazurile intalnite (mafta, obiecte de inventar, imprumuturi, etc)
  • Organizeaza si este responsabil pentru arhivarea in bune conditii si constant documentele financiar-contabile
  • Verifica corectitudinea inregistrarilor cu caracter contabil si fiscal;
  • Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile conform solicitarilor
  • Intocmeste lunar sau conform termenelor legale declaratiile catre bugetul statului si asigurarilor sociale, intocmeste situatiile financiare semestriale si anuale;
  • Intocmeste confirmarile de sold la inchiderea exercitiului pentru clienti si furnizori, daca este cazul efectueaza reglari pentru corectia soldurilor
  • Intocmeste si raspunde de corectitudinea balantei de verificare lunare;
  • Asigura respectarea reglementărilor legale în domeniul financiar-contabil pentru tranzacțiile economice interne și internaționale, coordonarea activităților de întocmire și depunere a declarațiilor fiscale pentru companiile din grup;
  • Asigura suport pentru funcțiunile de controlling financiar, raportare financiară pentru management și întocmirea situațiilor financiare consolidate IFRS;

Cerinte:

  • Cunoștințe si experiență relevantă în domeniul economico-financiar;
  • Experiența de minim 3 ani pe un post similar, într-un grup de companii / companie de consultanta;
  • Cunoasterea normelor de raportare IFRS reprezinta un avantaj
  • Bună cunoaștere a legislației în vigoare în domeniul financiar-contabil;
  • Abilități de comunicare și inter-relaționare cu alte persoane;
  • Capacitate de planificare, organizare, control;
  • Abilități numerice, atenție la detalii, capacitate de analiza si sinteza;
  • Constituie un avantaj absolvirea unei facultăți cu profil economic și existența unor certificări profesionale relevante, cum ar fi: contabil autorizat, expert contabil, consultant fiscal și/sau auditor

Ce oferim:

  • Implicare in proiecte interesante care ofera numeroase oportunitati de invatare si dezvoltare
  • Salariu atractiv in acord cu competentele si performantele individuale
  • Asigurare medicala privata