Consilier Juridic (Junior) – Subsidiara IFN

consilier juridic

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

- Licenta in drept;
- Experienta pe un post similar de cel putin 1 an;
- Experienta in domeniul protectiei consumatorului reprezinta un plus;
- Cunostinte de limba engleza;
- Excelente calitati de comunicare;
- Capacitate analitica si atentie la detalii;
- Orientare spre rezultat, rezistenta la stres.

Descrierea jobului

- Acorda consultanta juridica unitatilor teritoriale ale Bancii si Centralei Bancii pe probleme bancare cu potential litigios;
- Intocmeste cereri cu caracter juridic conform procedurilor, normelor interne ale Bancii si legislatiei in vigoare;
- Intocmeste corespondenta cu caracter juridic in relatia cu clientii Bancii, notari publici, avocati, institutii publice si/sau private, dupa caz;
- Verifica zilnic si asigura informarea Directorului Departamentului Juridic, unitatilor teritoriale si Centralei Bancii cu privire la aparitiile legislative in domeniile de interes ale Bancii (procedura civila, procedura penala, procedura fiscala, legislatia muncii, legislatie comerciala, legislatie comunitara etc);
- Pregateste periodic raportari asupra cauzelor pe care le instrumenteaza;
- Tine evidenta scrisa a cauzelor aflate pe rolul instantelor de judecata si /sau arbitrale in care Banca este parte, cat si a solutiilor pronuntate de instantele de judecata si /sau arbitrale in aceste cauze;
- Gestioneaza si arhiveaza documentele cu caracter juridic ce ii sunt incredintate;