Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Strada Logofăt Luca Stroici, București

Icon Films este o companie de productie care realizeaza reclame pentru companii din UE, USA.

Icon Films cauta consilier juridic.

Candidatul Ideal

Studii Juridice finalizate(de preferat in sistemul de stat)

Cunostinte temeinice de drept civil, drept comercial
Experienta de min. 5 ani in domeniu (ca avocat sau consilier juridic)
Experienta in redactarea, analiza contractelor

Fluenta de exprimare in limbaj juridic

Cunosterea procedurilor de inregistrare de la Registrul Comertului

Cunostinţe de limba engleză nivel avansat scris şi vorbit

Capacitate de analiza si sinteza a noutatilor legislative pentru determinarea potentialului impact asupra organizatiei

Capacitatea de a lucra în echipă şi de a interacţiona eficace cu persoanele de contact externe sau din interiorul companiei
Capacitate de concentrare analiză şi sinteză

Etică profesională
Perseverenta, atentie la detalii, atitudine pozitiva

Descrierea jobului

Asigura consultanta si asistenta juridica pentru companie in fata oricaror persoane fizice sau juridice, organe de stat sau organizatii

Analizeaza si aproba contracte existente intre companie si furnizori/clienti si adapteaza conform legislatiei comerciale, civile si a obiectivelor companiei

Analizeaza, verifica, redacteaza si avizeaza din punct de vedere juridic contractele pe care societatea le primeste, inclusiv a actelor juridice ale companiei

Verifica legalitatea actelor cu caracter juridic si administrativ primite spre avizare.

Verificari RECOM, BPI, Portalul Instantelor de Judecata, ANAF, etc

Redacteaza, avizeaza acte juridice, verifica identitatea partilor, consimtamantul, continutul si data actelor incheiate ce privesc firma.
Acorda consultatii juridice compartimentelor din cadrul organizatiei, sau pe subiecte punctuale
Consilieaza managementul companiei cu privire la corectitudinea si modul de realizare a planurilor si strategiilor elaborate de aceasta, din punct de vedere legal

Redacteaza notificari, adrese etc si efectueaza orice alte demersuri necesare in legatura cu proiectele companiei;
Organizeza si arhiveaza documentele juridice,

Urmareste aparitia actelor normative si aduce la cunostinta conducerii obligatiile ce revin societatii

Tine evidenta popririlor comunicate companiei
Mentine relatia si reprezinta societatea in relatiile cu Oficiul Registrului Comertului, cu executorii judecatoresti, notarii, avocati, organele de stat ( Administratii financiare, Notariate Publice, Asociatii, Primarii, Consilii, etc)
Rezolva cereri cu caracter juridic in toate domeniile de activitate ale firmei