Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/adresele jobului

Responsabilitati principale:

  • Responsabil de conceptia produs/proces si de validarea pieselor sau subansamblelor, cu respectarea Calitate – Costuri - Termene si utilizand instrumentele IAO si procesele de caracterizare (analiza functionala, cotatie functionala);
  • Asigura conceptia produs/proces si specificatia pieselor/subansamblelor sau organelor mecanice din perimetrul motor;
  • Amelioreaza conceptia prin aplicarea de diverse metodologii (AMDEC, analiza valorii);
  • Aplica standardele meseriei conceptie, daca este necesar, cu ajutorul inginerilor de sisteme;
  • Realizeaza machetele numerice si dosarele de lanturi de cote;
  • Analizeaza si valideaza propunerile furnizorilor;
  • Realizeaza punerea in serie si viata a produsului, efectuand modificarile necesare;
  • Capitalizeaza cunoasterea tehnica a conceptiei si participa la formalizarea noilor procese de conceptie;
  • Valideaza fezabilitatea conceptiei si contribuie la obiectivele de calitate si costuri;
  • Asigura calitatea documentelor pentru fiecare piesa din perimetrul sau.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice, profil : Mecanica, Autovehicule Rutiere;
  • Cunostinte specifice: mecanica, analiza functionala, CATIA, cotare ISO, lanturi de cote;
  • Competente lingvistice: Limba Engleza si / sau Limba Franceza – nivel mediu;
  • Initiativa, rigoare, capacitate de sinteza, dinamism, spirit de echipa.