Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

Mega Image is looking for an experienced Compliance Specialist to join its Legal & Compliance Team.
The Compliance Specialist will promote a strong code of Ethics and Integrity within the company, proposing, implementing and monitoring specific internal rules and procedures and also planning and delivering quality compliance training programs.

  • Prior experience on a Compliance & Ethics position (preferably with a multinational company) – is mandatory , minimum 3 years;
  • Education: Law School graduates are strongly preferred; additional special courses (such as communication, psychology, sociology, human resources) might be an advantage.
  • Ability to perform legal analysis, research and writing legal correspondence ;
  • Language: Excellent command of written and spoken English is essential.
  • Strong leadership and motivational skills, open-minded , sociable and detail-oriented person;
  • Forensic auditing, investigation and interview skills;
  • Thorough understanding of ethics, regulations, and laws;
  • Ability to function independently and alsoas a member of a large team; motivatespeople to respect the rules; works with multiple leadership levels, from low level employees, to topmanagement and authorities ;
  • Excellent communication skills both verbal and written, as well as presentation and reporting skills;
  • Loyal and with high sense of integrity and a personality that inspires trust;
  • Driving license;
  • Clean criminal record is mandatory ;

Descrierea jobului

  • Develop, implement, communicate, and maintain Compliance &Ethics plan.
  • Draft and propose specific Compliance &Ethics policies and monitor correct and timely implementation;
  • Centralize and follow up internal and external complaints regarding Labor legislation, company rules and Ethics and Integrity principles and values (such as conflict of interests, abusive or discriminatory behavior, etc),
  • Perform on – site investigation in order to monitor compliance with laws, regulations and internal policies, follows up and ensures proper documentation for all reported compliance incidents and complaints, according to company policies and legal procedures, in close coordination with HR and Operations departments;
  • Participate to internal disciplinary investigations;
  • Draft and present periodic reports to the Company or Group management and/or to specific employees or partners, related to the Compliance issues (.: listing the cases, status updates and proposing appropriate solutions or corrective measures);
  • Identify the need for relevant training and ensure quality Compliance &Ethics training and consultancy to company employees, according to the approved Compliance Training Program and in close coordination with Group and Company Policies;
  • Initiate and propose internal policies and procedures targeting to avoid or limit Compliance and Ethicsissues, as well as reviewing materials, procedures, policies, etc proposed by other departments, in order to ensure compliance with regulatory requirements;
  • Participate to specific Legal or Compliance & Ethics meetings in Romaniaand (only occasionally) abroad;
  • Distribute, centralize and follow up on internal C&E questionnaires;
  • Maintain the document control and updating process for all C&E policies;
  • Keep up to date with, and understand, relevant laws and regulations;

Descrierea companiei

MEGA IMAGE este un lanţ de supermarket-uri cu o puternică prezenţă atât la nivel internaţional, cât şi la nivel naţional. Făcând parte din Ahold Delhaize Group, MEGA IMAGE este o companie dinamică ce se află în plin proces de expansiune. Pentru mai multe informaţii, vă invităm să vizitaţi website-urile noastre: , .
Anul acesta, prin fuziunea care a avut loc, grupul Ahold Delhaize a devenit lider pe segmentul de supermarket şi comert online printr-o reţea de 22 de mărci locale lideri de piață și de magazine în 11 țări. Împreună, aceste mărci implică pestede asociați în de băcănii și magazine de specialitate și includ cel mai mare retailer online din Benelux și cele mai importante băcănii din Benelux și Statele Unite. Mărcile Ahold Delhaize sunt în topul retail-ului sustenabil, care susține responsabil sursele de producție și comunitățile locale și ajută consumatorii să facă cele mai sănătoase alegeri. MEGA IMAGE, acum parte integrantă a grupului Ahold Delhaize, este prezentă pe piaţa din România din anul 1995, dezvoltându-se continuu pentru a oferi servicii de calitate clienţilor şi colaboratorilor săi. Suntem în permanentă legătura cu colegii noştri din cadrul grupului. Învăţăm, cultivăm talente şi inovam. Împărtăşim un set comun de valori, care ne fac să devenim mai puternici atât în echipă, cât şi individual. Aceste valori reprezintă fundamentul comportamentului nostru şi cheia succesului nostru.
MEGA IMAGE este o companie mereu în căutare de talente. Funcţiile din sediul MEGA IMAGE sunt create pentru a oferi suport magazinelor prin asigurarea coerenţei strategice şi prin facilitarea execuţiei propriu-zise. Retailul îţi oferă mereu şansa de a te dezvolta într-un mediu dinamic, unde umorul este binevenit şi munca în echipă este preţuită întotdeauna. Alăturându-te centrului de suport la MEGA IMAGE, vei avea oportunitatea de a lucra într-o organizaţie multinaţională, flexibilă, dinamică, responsabilă din punct de vedere social, care încurajează iniţiativele şi dezvoltarea personală a angajaţilor săi. De asemnea, vei avea multe oportunităţi pentru a învăţa şi a te conecta cu colegii tăi din întreaga lume.
Crezi că aceasta este organizaţia care ŢI se potriveşte? Atunci alătură-te ACUM echipei MEGA IMAGE! Te rugam să trimiţi aplicaţia ta la: sau să aplici online pe: Îţi mulţumim!