Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/ adresele jobului

București

  1. RESPONSABILITATILE POSTULUI

  • Concepe si dezvolta un sistem structurat de control intern si conformitate (definire de proces, flux de activitati, definire de standarde), aliniat normelor in vigoare si celor mai avansate practici din piata specifica business-ului;
  • Participa la dezvoltarea si implementarea proiectelor pentru a asigura respectarea legilor, reglementărilor și standardelor naționale și internaționale
  • Defineste planul anual de control intern, avand la baza o analiza complexa a situatiilor cu care s-a confruntat compania si a potentialelor riscuri identificate;
  • Dezvolta si implementeaza actiuni si initiative de control intern si conformitate pentru asigurarea si promovarea unui mediu care respecta reglementarile, cerintele legale si standardele companiei;
  • Conduce actiuni de analiza si investigare a plangerilor, riscurilor sau suspiciunilor de frauda interna;
  • Coordoneaza si asigura suport in vederea administrarii riscului de conformitate;
  • Asigura existenta unui proces de inregistrare date, raportare, documentare, investigare si raspuns pentru cazurile si incidentele de neconformitate; dezvolta baza de date a actiunilor de control intern si conformitate si asigura actualizarea permanenta;
  • Raporteaza in timp util conducerii companiei, partenerilor de business, cazurile de neconformitate ale activitatilor, propunand masuri de solutionare sau preventie;
  • Monitorizeaza si analizeaza modificarile sau propunerile de modificari legislative care pot impacta activitatile, produsele sau serviciile companiei si initiaza masurile necesare pentru asigurarea conformitatii;
  • Asista proactiv managementul companiei si ofera indrumare privind cerintele de conformitate care pot  impacta produsele si serviciile companiei;
  • Asigura monitorizarea clientilor si a tranzactiilor din perspectiva AML si CTF (Anti-Terorism); Evalueaza si avizeaza clientii cu risc ridicat;
  • Responsabilitati privind KYC, AML, FATCA

  1. PROFILUL CANDIDATULUI:
  • Absolvent de studii juridice superioare/studii economice
  • Experienta relevanta de cel putin 5 ani cu responsabilitate in zona de conformitate, control intern si/sau juridic si cel putin 3 ani in domeniul asigurarilor de viata;
  • Solide cunostinte legislative si o bune intelegere a principiilor de guvernare corporatista
  • Buna cunoastere a limbii engleze
  • Capacitate de organizare şi planificare;
  • Bune abilitati de comunicare, negociere, analiza si sinteza;
  • Echilibru, impartialitate, integritate, obiectivitate;