Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

450 - 550 €

Analist servicii clienti (Chimist/Inginer Chimist) - Divizia Protecţia Mediului - Târgu Mureș:

Responsabilităţi:

Intocmeste rapoartele de incercare aferente analizelor de laborator;

Mentine legatura dintre Departamentul Relatii cu Clientii si Laborator, precum si cu laborataorele subcontractante;

Aplică documentaţia elaborată în conformitate cu cerinţele de calitate în vederea menţinerii acreditării şi certificării.

Cerinţe:

Absolvent studii universitare de licenta;

Operare PC: Word, Excel;

Limbi straine: Engleza;

Bune abilități de comunicare;

Responsabil de incercare (Chimist/Inginer Chimist) - Divizia Siguranță Alimentară - București:

Prepara solutiile de reactivi necesar a fi utilizate in cadrul laboratorului la efectuarea incercarilor;

Efectueaza incercarile conform procedurilor specifice de lucru si standardelor in vigoare;

Inregistraza rezultatele analizelor solicitate de catre clienti in rapoarte de incercare;

Participa la estimarea incertitudinii asociate rezultatului incercarilor si intocmeste fisa de calcul a incertitudinii;

Participa la validarea metodelor de lucru, prelucreaza statistica datelor obtinute si intocmeste raportul de validare;

Participa la elaborarea procedurilor specifice de lucru;

Participa la activitatile de audit intern sau extern si raspunde in mod obiectiv la solicitarile din cadrul acestora:

Executa operaţii de întreţinere curentă a aparaturii si echipamentelor din laborator, etc.

Cerinţe:

Cunostinte minime de calcul a concentratiilor solutiilor de reactivi (molare, normale, procentuale);

Cunoasterea si utilizarea sticlariei, echipamentelor si aparaturii de laborator;

Abilităţi de intocmire a sintezelor şi rapoartelor pe baza rezultatelor analizelor (intocmirea unei curbe de etalonare, elaborarea metodelor de lucru);

Experienta pe o poziție similara reprezinta un avantaj.

WESSLING România este o companie membră a cunoscutei reţele de laboratoare din Europa – WESSLING, cu sediul central în Altenberge, Germania. Aria de activitate este situată în zona conceptului QSHE - CALITATE, SECURITATE, SĂNĂTATE, MEDIU ÎNCONJURĂTOR. Zona noastră de expertiză este: recoltare de probe pentru mediul înconjurător; analize chimice pentru probe de sol, ape, aer, deşeuri; analiza surselor de poluare a aerului şi a calităţii aerului (emisii, imisii); consultanţă de mediu şi analiză de risc; cooperare în cercetarea ştiinţifică.