Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Kromberg & Schubert Romania Na este companie membra a concernului german Kromberg & Schubert, concern care s-a remarcat in mod continuu ca un punct de referinta a standardelor in domeniul automotive. Suntem unul dintre cei mai importanti producatori de cablaje auto din zona de Vest a tarii.

Postul vacant este pentru fabrica Kromebrg & Schubert din Parcul Industrial Nadab, orasul Chisineu-Cris, Judetul Arad.

Responsabilitati principale:

  • Managementul cerintelor legale si al altor masuri necesare pentru indeplinirea nevoilor si cerintelor de Securitate si Sanatate in Munca (SSM), Prevenire si Stingere a Incendiilor (PSI) si a Situatilor de Urgenta (SU);
  • Managementul operational al activitatii de paza si securitate a companiei;

Atributii SSM, PSI si SU:

  • Implementeaza, organizeaza, monitorizeaza si verifica toate cerintele legale si alte masuri necesare care trebuie luate pentru a indeplini nevoile si cerintele din domeniul PSI & SU si SSM in companie in limitele competentei;
  • Controleaza respectarea normelor de securitate si sanatate in munca, de prevenire a incendiilor la fiecare loc de munca, ia masuri pentru inlaturarea neregulilor constatate si intocmeste raport lunar de activitate pe aceasta tema;
  • Controleaza lunar sau ori de cate ori este nevoie si ia masuri ca mijloacele de semnalizare – alarmare – interventie din dotare sa fie in permanenta in stare de functionare optima;
  • Stabileste restrictii ori interzice, potrivit competentei stabilite, utilizarea focului deschis si efectuarea unor lucrari cu substante inflamabile, pentru a preveni producerea de incendii sau explozii;
  • Asigura intocmirea planului de actiune in caz de pericol grav si iminent, conform prevederilor artdin cadrul HGi asigura ca toti lucratorii sa fie instruiti pentru aplicarea lui;
  • Mentine evidenta zonelor cu risc ridicat si specific, prevazute la artdin HG;
  • Asigura urmarirea actualizarii planurilor de avertizare, de protectie si prevenire si de evacuare;
  • Intocmeste si actualizeaza macro-planul de urgenta;
  • Verifica starea de functionare a sistemelor de alarmare, avertizare, semnalizare de urgenta, precum si a sistemelor de siguranta;
  • Executa periodic controale de prevenire la toate locurile de munca ale societatii comerciale;
  • Organizeaza trimestrial sau ori de cate ori este nevoie alarma in caz de incediu si exercitiile de evacuare cu toti angajatii, cu participarea echipei de prim ajutor si a echipei de pompieri cu care colaboreaza fabrica.

Atributii legate de activitatea de paza si securitate:

  • Managementul operational al activitatii de paza si securitate, incluzand coordonarea analizelor pe baza supravegherii video;
  • Dimensionarea si intretinerea in parametrii optimi al sistemului de supraveghere video;
  • Mentinerea relatiei cu subcontractorul de paza si securitatea, precum si validarea si controlul periodic al activitatii acestuia;
  • Estimarea, verificarea, controlul si optimizarea bugetului alocat serviciului de paza si securitate;
  • Validarea (dpdv al PSI & SU) a oricaror modificari ale proceselor fabricii;
  • Participa la intocmirea planurilor de paza, asigura insusirea prevederilor si aplicarea acestora de catre personalul subordonat.

Cerinte:

  • Studii superioare;
  • Cursuri de specialitate PSI;
  • Cunostinte legislatie PSI;
  • Experienta in domeniu - minim 3 ani;
  • Cunostinte de limba engleza - nivel avansat;
  • Cunostinte Microsoft Office;
  • Abilitati de munca in echipa;
  • Abilitati organizatorice si de coordonare;
  • Atentie la detalii;
  • Capacitatea de a coordona proiecte interdepartamentale.

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru interviu.