Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Pentru echipa noastră, cu o experiență de peste 16 ani în dezvoltare software de produse de securitate și supraveghere video - audio digitală și IP high tech, căutăm un porgramator C/C++.

Ne dorim de la viitorul coleg:

- Să facă parte din echipă și să dobândească cunoștințe din domeniul Video;

- Să fie dispus să acumuleze cunoștințe de programare specifice aplicațiilor de timp real, în general, respectiv video;

- Să lucreze pe proiecte complexe, noi sau deja implementate  și să se implice în toate etapele de dezvoltare ale unui proiect software;

- Să fie dispus să participe la activități de intreținere proiecte aflate deja în producție;

- Să aibă o contribuție la propuneri de proiecte R&D;

Responsabilități principale :

- Participă la discuții în ceea ce privesc arhitectura și funcțiile;

- Participă la /dezvolta aplicații /componente software;

- Întreține proiecte aflate deja în producție;

- Contribuie cu idei originale la rezolvarea provocărilor apărute în procesul de dezvoltare software;

Cerințe principale:

- Experiență în proiectare și dezvoltare software : OOP, design patterns;

- Experiență sau disponibilitate de invățare programare C++ pe platforma Linux și/sau Windows;

- Cunoștințe QT, WinAPI, MFC, STL, COM, OLE, WPF, Qt, RPC / DCOM, REST/SOAP;

- Cunoștințe SQL & ODBC;

- Administrare măcar la nivel basic al unui backend de RDBMS ( MS Sql Server, MySql, Postgresql, Oracle );

- Cunoștințe platformă de unit testing pentru TDD ( ex: boost unit test );

Se consideră un plus:

- Cunoștințe protocoale de media streaming: RTSP, RTP, HLS și codare video;

- Cunoștinșe de analiză și prelucrarea imaginilor;

- Experiență în lucru cu backend-uri NoSQL;

- Cunoștințe basic platforme versionare ( Mercurial / Git / Svn / altele );

- Cunoștințe basic Autotools;

- Cunoștințe platforme middleware de messaging bazate pe AMPQ.