Detalii loc de munca

Buyer cu experienta (non automotive)

Angajeaza Premium Talent
Acest anunt nu mai este activ, vezi joburi similare.
Nivelul carierei
Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Avansat
* toate limbile sunt obligatorii
Adresa
Salariu net pe luna
800 - 1000 €
Posturi disponibile
2

HPA recruteaza Buyer pentru clientul sau, o companie multinationala lider in segmentul de piata pe care il reprezinta.

Candidatul ideal:

  • Bune cunostinte si abilitati tehnice in industria producatoare de utilaje;
  • Tehnici de negociere;
  • Flexibilitate si adaptabilitate;
  • Capacitate de integrare in echipa;
  • Studii superioare tehnice;
  • Experiență similara intr-o fabrica de productie - cel putin 1 an;
  • Abilitati de planificare si organizare;
  • Limba engleza nivel avansat;
  • Cunoștințe bune de operare PC - MS Office (excel, word), sistem ERP, SAP.

Responsabilitati:

  • emite comenzi de achizitie din sistem,  asigurand in timp util plasarea si livrarea de componente in conformitate cu cerintele planului de productie;
  • emite cereri de oferta furnizorilor de produse si servicii;
  • analizeaza si valideaza preturile de achizitie in functie de raportul just calitate-pret-timp de livrare (pentru furnizorii alocati);
  • expediaza si reprogrameaza ordinele de achizitie in conformitate cu planul de productie stabilit;
  • raporteaza si comunica variatiile de pret, cantitate si termenele de livrare, atat in ceea ce priveste aprovizionarea interna, cat si cea externa;
  • gestioneaza si actualizeaza datele din sistemul de aprovizionare;
  • furnizeaza datele necesare celorlalte departamente, precum si furnizorilor externi pentru facilitarea si optimizarea procesului de aprovizionare;
  • colaboreaza si contribuie la imbunatatirea relatiilor dintre celelalte departamente ale companiei;
  • informeaza furnizorul despre eventualele diferente aparute la receptia marfii;
  • comunica cu furnizorii in vederea stabilirii datelor de livrare a produselor, respectiv modificarii acestora daca este necesar;
  • urmareste respectarea termenelor de livrare a materialelor solicitate de la furnizori;
  • oferta suport departamentului financiar pentru reconcilierea facturilor funizorilor de servicii cu comenzile emise  si pentru colectarea facturilor restante la sfarsit de luna (actionand ca primul contact in relatia cu furnizorii; solicitand facturi pe baza sesizarilor departamentul financiar);
  • ofera suport si este back-up pentru intocmirea corecta a receptiilor de materie prima (inregistrare marfa in sistemul gestional); intocmeste cereri codificari de noi furnizori;
  • defineste cele mai bune surse de aprovizionare in termeni de costuri;
  • gestioneaza relaţia cu furnizorii de zi cu zi şi intre furnizori şi alte entitaţi de afaceri;
  • efectueaza cereri de achizitii catre mai multi furnizori care apartin claselor de produse de competenta, alegand varianta cea mai buna in functie de pret, de calitatea serviciilor precum si de materialele produse;
  • respecta obiectivele bugetului definite impreuna cu directiunea;
  • mentine un control constant la nivelul furnizorilor de servicii (punctualitatea livrarilor, calitatea produsului livrat, rapiditatea raspunsurilor la cerintele firmei), urmarind semnalele date de alte entitati ale firmei asupra anomaliilor sau altor probleme cauzate de lipsa acestora;
  • urmareste scadenta contractelor de colaborare pentru servicii mentenanta, transport, utilitati in vederea prelungirii acestora si optimizarii costurilor.

Pachet de beneficii:

  • Salariu motivant in funcție de experienta si abilitati;
  • Tichete de masa;
  • Bonusuri de sarbatori si cu ocazii speciale;
  • Transport asigurat;
  • Posibilitate de dezvoltare intr-o companie lider in segmentul de piata pe care il reprezinta.