Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Otopeni

Candidatul ideal

- calificare Bucatar / Bucatar specialist;
- experienta cel putin 3 ani in Bucatarie, de preferat intr-un hotel;
- Cunostinte profesionale bune privind:tehnologia culinara/ gastronomie, tehnologia culinara – produse cofetarie/patisserie, norme si reguli de igiena, norme si tehnici de pastrare a alimentelor si produselor culinare, norme de securitate a muncii si PSI

Descrierea jobului

- Organizeaza activitatea locului de munca prin: realizarea lucrarilor de curatenie in vederea inceperii activitatii; verificarea si pregatirea utilajelor, ustensilelor si obiectelor de inventor; pregateste locul de munca pentru activitati ulterioare
- Prepara fonduri, glace-uri, sosuri calde si reci, aluaturi folosite in bucatarie;
- Pregateste gustari reci si calde, antreuri reci si calde, preparate lichide (supe, creme, etc.);
- Pregateste mancaruri din legume, fructe, paste fainoase, oua, carne, peste, fructe de mare;
- Pregateste fripturi, garnituri, salate si dulciuri de bucatarie;
- Cunoaste foarte bine meniul si pregateste preparatele respectand intocmai reteta de fabricatie si procedurile interne;
- Pregateste preparatele solicitate de catre clienti, conform cerintelor acestora, la temperatura corespunzatoare si in timp util;
- Impreuna cu ceilalti colegi din departament, raspunde de inventarierea tututor ustensilelor si echipamentelor din Bucatarie, precum si de utilizarea si intretinerea acestora;
- Impreuna cu ceilalti colegi din departament raspunde de inventarul lunar de materii prime si marfuri; participa la efectuarea inventarelor periodice;
- Are obligatia de a verifica temperatura din frigidere;
- Are obligatia de a verifica termenele de expirarea ale marfurilor din inventar si de a informa seful direct daca exista marfuri expirate sau care se apropie de termenul de expirare;
- Are obligatia de a pastra probe de mancare, zilnic, conform reglementarilor legale;
- Primeste marfa de la furnizori si verifica conformitatea acesteia din punct de vedere calitativ si cantitativ;
- Pregateste mancarea pentru cantina de personal;
- Inregistreaza consumul de marfa de la micul dejun, atunci cand Bucatarul Sef nu este de serviciu;
- Participa la efectuarea necesarului de marfuri si materii prime.
Beneficiile includ:
- pachet salarial atractiv ce include: spor de noapte, weekend, sarbatori legale, bonusuri in functie de realizarile lunare, tichete de masa, sprijin financiar pentru transport si alte beneficii ce vor fi communicate la interviu
- mediu de lucru profesional, traininguri si oportunitati de dezvoltare a carierei.
- mediu de lucru dinamic si profesionist

NUmai candidatii selectati vor fi contactati in vederea stabilirii unui interviu!