Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/adresele jobului

Echipa de marketing a companiei Fabryo Corporation, parte a unei companii multinationale de clasa mondiala, cauta un coleg nou/colega noua pentru pozitia de Brand Manager.

Acesta va lucra la dezvoltarea strategiei de brand si categorie de care este responsabil colaborand strans cu agentii de publicitate si cu colegi din interiorul companiei ( Vanzari, Cercetare Dezvoltare, Financiar, Operatiuni, Aprovizionare).

Esti candidatul ideal daca:

  • Ai studii superioare, de preferat in domeniul economic/ marketing, tehnic;

  • Ai lucrat minim 3-5 ani in marketing cu experienta in comunicare ATL/BTL/digital/dezvoltare portofoliu de produse;

  • Ai o capacitate buna de planificare si gestionare a timpului si sarcinilor;

  • Te descurci bine cu analize numerice complexe;

  • Ai capacitatea de a lucra in echipe multidisciplinare;

  • Comunici bine si eficient, scris si verbal;

  • Ai initiativa, esti creativ, curios, perseverent si orientat spre rezultate;

  • Stii sa lucrezi foarte bine in PowerPoint & Excel;

  • Ai cunostinte avansate de limba engleza;

  • Experienta in domeniul materialelor de constructii poate fi un avantaj.

Ce responsabilitati presupune pozitia de Brand Manager:

  • Gestioneaza o categorie de produse (vopsea lavabila/lacuri/email, sau tencuieli decorative/gleturi/hidroizolatii/adezivi) din punct de vedere strategie si implementare, cu focus pe activitatile de management de portofoliu de produs si brand, pret, activare si promovare;

  • Intelege si studiaza comportamentul utilizatorilor si vine cu propuneri pentru adresarea nevoilor acestora;

  • Participa la definirea si implementarea strategiei de comunicare pentru brandurile si categoriile pe care le administreaza in toate mediile de comunicare (ATL/BTL/digital);

  • Conduce si planifica procesul de management de portofoliu – inovatii, design, analiza performanta;

  • Genereaza si gestioneaza calendarul de activitati de marketing;

  • Colaboreaza cu agentiile de publicitate si cu colegi din alte departamente;

  • Analizeaza si raporteaza periodic performanta categoriei si a brandurilor si propune masuri corective;

  • Analizeaza si utilizeaza in activitatea curenta rezultatele cercetarilor de piata privind performanta brandurilor, produselor si comportamentul consumatorilor;

  • Monitorizeaza contextul concurential prin vizite de piata, online, media, dialog cu persoanele cheie in proces;

  • Intocmeste si tine sub control bugetul pentru proiectele de care este responsabil.

    Succesul pozitiei se va masura in:

  • Performanta de vanzari si de profitabilitate a categoriei pe care o gestioneaza;

  • Evolutia indicatorilor de brand si de cota de piata pentru brandurile de care raspunde;

  • Succesul proiectelor de comunicare de care se ocupa (KPI in functie de proiect);

  • Tinerea sub control a bugetului planificat;

  • Implementarea activitatilor in timpul agreat.

    Oferim

  • Un mediu de lucru dinamic;

  • Coaching si dezvoltare personala;

  • Posibilitatea de a-si dezvolta cunostintele de marketing intr-o companie multinationala;

  • Expunere la un mediu de lucru international;

  • Pachet de remunerare atractiv.

Despre companie:

Fabryo Corporation este lider pe piata din Romania in categoria de vopsea si acoperiri decorative.

Portofoliul de produse cuprinde categoriile de vopsea lavabila, lac, email si sisteme profesionale (termoizolare, hidroizolare, pardoseli si finisare pereti), iar cel de branduri savana, APLA, INNENWEISS si ROST.