Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

  • Coordonează şi administrează structura de audit, facilitând astfel îndeplinirea rolului de asistare a Conducerii entităţii în menţinerea şi îmbunătăţirea sistemului de control intern;
  • Asigură implementarea la nivelul structurii de audit intern a standardelor și normelor metodologice elaborate de Group, precum și a normelor si procedurilor de lucru specifice legislației locale;
  • Întocmește planul anual de audit prin evaluarea riscurilor activităților cuprinse în universul de audit, îl supune spre aprobarea Consiliul de Administrație și asigură notificarea acestuia către Autoritate;
  • Desfășoară misiuni de audit: întocmește documentele premergătoare începerii angajamentelor de audit, testează funcționalitatea controalelor implementate de companie pe procesele auditate (verifică documentele specifice ariei auditate) și discută cu personalul implicat în activitățile auditate;
  • Întocmește rapoartele de audit pentru misiunile desfășurate și rapoartele semestriale privind activitatea auditului intern în mod obiectiv, utilizând un limbaj clar şi concis;
  • Prezintă rezultate rapoartelor de audit către Consiliul de Administratie, Comitetul de Audit și asigură transmiterea acestora către autoritate;
  • Urmăreşte modul de implementare a planurilor de măsuri formulate în rapoartele de audit și a recomandarilor cuprinse în Scrisorea de Reprezentare întocmită de auditorul extern;
  • Colaboreaza cu directia de audit a grupului Aegon din ACE, asigură comunicarea rezultatelor misiunilor de audit, execută raportările solicitate și participă la videoconferințele lunare de audit intern și la alte proiecte comune;Furnizează informații necesare Comitetului de audit în redactarea Raportului Anual și al altor documente.

Candidatul ideal

  • Auditor financiar inscris in registrul Camerei Auditorilor din Romania;
  • Studii superioare în domeniul economic (finanțe, contabilitate);
  • Cunoaşterea legislaţiei şi a normelor specifice activităţii de auditor intern;
  • Experienta în industria de pensii private sau asigurari;
  • Constituie un avantaj experienta in auditarea domeniului de pensii private sau asigurari de viata
  • Cunoștințe în auditul sistemelor informatice reprezinta un avantaj;
  • Capacitatea de a propune soluţii conforme cu legislaţia în domeniu pentru rezolvarea unor situaţii ivite în desfăşurarea activităţii de audit intern;
  • Experienţă de minim 3 ani în audit intern sau extern (Big 4);
  • Bune cunostinte operare PC si suita MS Office (Word, Excel, etc);
  • Cunostinte avansate de limba engleza (scris și vorbit).
  • Abilitati de planificare si organizare,
  • Capacitatea de a gestiona multiple proiecte simultan;
  • Abilitatea de a lucra cu minim de indrumare;
  • Foarte bune abilități de comunicare verbală și în scris, expunând clar şi concis constatările, recomandările şi concluziile rezultate în urma misiunilor de audit intern;
  • Gândire analitică și atenție la detalii;
  • Orientare spre obiective și rezultate;
  • Preocupare pentru calitatea muncii, creativitate, adaptabilitate şi iniţiativă
  • Abilitatea de a dezvolta relatii de colaborare;
  • Integritate si onestitate;
  • Flexibilitate, spirit de iniţiativă
  • Atitudine constructiva si orientare spre solutii
  • Asumarea responsabilităţii