Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Recrutez candidati dispusi sa se relocheze

Da

Salariu brut pe luna

700 - 1000 €

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

Zoom HR asista o companie romaneasca competitiva, in realizarea procesului de selectie pentru postul de:

AREA SALES MANAGER - HVAC

Locatie: Bucuresti/Brasov/Sibiu

Obiectiv:

  • Promovarea si vanzarea echipamentelor/solutiilor din portofoliul
  • Obtinerea de specificatii pt ofertare si realizarea de parteneriate cu clientii prin optimizare si suport tehnic continuu.

Aplica doar daca:

  • Ai experienta in domeniul instalatiilor/constructiilor;
  • Ai experienta in vanzari B2B de cel putin 3 ani;
  • Esti o persoana care poate sa acumuleze cu usurinta detalii tehnice.

Responsabilitati:

  • Vanzarea pe piata din zona alocata a echipamentelor si sistemelor distribuite de Angajator;
  • Cunoasterea la nivel foarte bun a echipamentelor/solutiilor din portofoliul alocat (ventilatie –climatizare – incalzire);
  • Crearea unui portofoliu de Clienti (instalatorii, constructorii, dezvoltatori, investitorii sau orice alti clienti relevanti) cu identificarea persoanelor cheie din cadrul organizatiilor, mentinerea si dezvoltarea relatiei cu acestia in parteneriate de lunga durata;
  • Monitorizarea gradului de satisfactie al clientilor din portofoliul creat;
  • Mentinerea contactului direct dpdv tehnic si comercial cu portofoliul de Clienti care intra in aria de competenta;
  • Efectuarea vizitelor periodice la clientii din portofoliu;
  • Prezentarea portofoliului de echipamente si solutii Clientilor(Consultanti/proiectanti, Clienti directi, Project Manageri, Dezvoltatori Rezidentiali etc.), avand ca obiectiv direct utilizarea lor in proiectele acestora;
  • Colectarea informatiilor la nivelul zonei alocate referitoare la lucrarile in curs sau viitoare;
  • Introducerea informatiilor colectate in baza de date, pentru a putea fi urmarite de departamentul comercial;
  • Urmarirea actiunilor competitiei pe segmentul proiectelor mici/mari/rezidentiale/ comerciale/condominium/industriale;
  • Negocierea termenelor si conditiilor comerciale optime, in vederea influentarii si inchiderii procesului de vanzare intr-un mod rapid si conform strategiei generale de vanzare a companiei;
  • Urmarirea derularii contractuale (comenzi, livrare, incasari etc.);
  • Suport in procesul de recuperare al debitelor de la clientii rau platnici si implementarea masurilor necesare pentru preintampinarea situatiilor asemanatoare;
  • Suport in procesul de implementare a strategiei de marketing, conform cu politica comerciala a companiei;
  • Cooperarea cu departamentele suport (logistica, marketing, financiar si service).

Cerinte:

  • Studii superioare – profil instalatii/tehnic - reprezinta un avantaj;
  • Minimum 3ani experienta in vanzarea B2B in domeniul instalatiilor/solutii pentru constructii;
  • Cunostinte solide despre piata echipamentelor de instalatii din zona alocata;
  • Engleza conversationala nivel mediu/avansat;
  • Abilitati excelente de comunicare si negociere;
  • Orientare spre rezultate.

Clientul nostru este o companie cu peste 20 de ani experienta in comercializarea de echipamente HVAC