Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Adresa/ adresele jobului

București

1.  Job brief - Android Developer

Cautam Android developer pasionat de tehnologiile mobile si mobile development, dornic sa invete lucruri noi.

Va lucra impreuna cu o echipa de ingineri talentati la solutii practice si implementari state-of-the-art.

Va lucra la produse folosite de sute de mii de oameni (aplicatii de comanda taxi, navigatie, etc)

2. Responsabilitati - Android Developer

Designul si crearea de aplicatii pentru platforma Android
Bug fixing, dezvoltari de feature-uri noi la aplicatii existente (aplicatii de comanda taxi, aplicatia de preluare de comenzi pentru soferii de taxi, aplicatii whitelabel pentru diverse companii, etc)
Testarea aplicatiilor (cazuri limita, usability, robustete)
Colaborare buna cu restul echipei (design, server, marketing)

3. Cine suntem noi

Ecosistemul CleverTaxi

4. Cerinte

Cunostinte solide de Java si Android development
Cunostinte solide de TCP si raw sockets
Cunostinte solide de arhitectura Android (application lifecycle, services, layout-uri)
Cunostinte de grafica si layouts pe Android
Experienta cu webservices pe Android
Cunostinte de JSON, XML
Lucrul cu API-uri de geolocalizare (geolocation, reversed geolocation)
Lucrul cu third-party libraries & APIs

Cunostinte de folosire GIT / SVN.

Minim 2 ani experienta ca Android developer

Cunostintele de programare si pentru alte platforme mobile sunt un plus (. iOS, Windows Phone)
Alte aplicatii create / publicate sunt un plus

Candidatul perfect ar trebui sa inteleaga conceptul de startup si sa aiba o puternica motivatie personala de a se perfectiona si de a se implica in crearea unor produse inovatoare.