Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Cerinte pentru candidatul ideal:
- studii superioare economice sau juridice finalizate;
- experiență în sistemul bancar de minim 3 ani in creditare persoane juridice, recuperare/colectare, adiministrare de credite, inolvență/faliment.
- experiență în a analiza societati aflate in dificultati financiare
- bune abilități de vânzare și negociere
- orientat catre atingerea obiectivelor și respectarea termenelor limită;
- cunoştinţe foarte bune de utilizare a calculatorului (Word, Excel, PowerPoint, Outlook)
- excelente abilități pentru lucrul în echipă;
- gândire stategică,
- capacitate de analiză și sinteză, atenție la detalii;
- bune abilităţi de comunicare si relationare;
- pro-activ, flexibil si adaptabil;
- organizat, serios, responsabil, rezistent la stres;
- capacitate de asimiliare rapidă de noi cunoștințe;
- cunoaşterea limbii engleze la nivel avansat.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
- Întâlniri/ vizite cu acționarii sau managerii societăților gestionate. Cca 80% din activitate implică deplasări, întâlniri, etc.
- Menținerea relației cu Sucursala BT care a acordat creditul și colectarea oricăror informații relevante din piața locală
- Buna întelegere a modului de operare a societăților din portofoliu, cât și evaluarea șanselor acestora de a se redresa
- Inspecția fizică a capacităților de producție, cât și a garanțiilor alocate
- Negocierea unor noi grafice de rambursare, adaptate situației curente a societății
- Găsirea celor mai eficiente modalități de recuperare, inclusiv găsirea și implementarea unor soluții inovative de workout/ restructurare
- Implicarea activă în valorificarea garanțiilor, atât în găsirea potențialilor clienți, cât și în negocierile cu aceștia
- Dezvoltarea și menținerea legăturilor cu ceilalți creditori ai societății (bănci, societăți de leasing, furnizori, etc)
- Dezvoltarea și menținerea legăturilor cu Administratorii Judiciari și Executorii Judecătorești
- Implicarea directă în toate etapele procedurii de insolvență (inclusiv negocieri/ înțelegeri cu ceilalți creditori importanți, negocierea planului de reorganizare, urmărirea termenelor procedurii și participarea la comitetele de creditori/ adunări de creditori, etc)