Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Pregătirea profesională - cerinţe principale:

  • studii superioare economice şi/sau tehnice;
  • specializare in domenii ca: piete de capital si financiare, evaluare, analize economice şi financiare, operaţiuni cu valori mobiliare si instrumente financiare;
  • calitatea de evaluator autorizat /membru titular activ ANEVAR constituie avantaj;
  • cel putin 3 ani vechime în activitaţi specifice pieţelor de capital, financiare, evaluarea societatilor comerciale

Cunoştinţe, Aptitudini si Abilităţi:

  • cunoştinţe in domeniul pieţelor de capital şi financiare, al operaţiunilor cu instrumente financiare, al economiei de piaţa la nivel micro şi macro  economic;
  • abilitaţi in aplicarea celor mai bune practici de evaluare a intreprinderilor conform standardelor, constituie avantaj;
  • responsabilitate şi conştiinciozitate în gestionarea datelor şi informaţiilor;
  • abilitate de a lucra și comunica eficient în cadrul și în afara echipei noastre;
  • capacitatea de a lucra sub presiunea timpului;
  • persoană deschisă, comunicativă;
  • abilitatea de a gestiona cu eficacitate activități multiple;
  • atitudine pozitivă, spirit pro activ.
  • utilizator experimentat Microsoft Office (Word, Excel, Outlook);
  • cunoştinţe de limba engleză nivel avansat;
  • cunoaşterea legislatiei in domeniu.

Responsabilităţi principale:

  • elaborarea/verificarea de analize sectoriale şi programe de investire/dezinvestire, bazate pe analiza fundamentala şi tehnică, conforme cu strategia adoptată de administratori/actionari;
  • gestionarea activa a portofoliului de active, prin elaborarea de strategii investitionale cu incadrarea in limitele prudenţiale aplicabile;
  • elaborare, după caz, de studii de piaţă.
  • asigurarea protecţiei portofoliului de active prin elaborarea de strategii de acoperire a riscurilor specifice;
  • elaborarea/verificarea  strategiilor privind alocarea globala si dinamica a claselor de active (actiuni, instrumente cu venit fix, alte instrumente ale pietei de capital);
  • analizarea proiectelor private equity;
  • alegerea şi ajustarea metodologiei de proiect armonizand cerinţele obiectivelor investiţionale cu cele ale politicii de investiţii şi de risc, ale fluxului general de cash-flow cu tipologia si complexitatea proiectului;
  • monitorizarea programelor de investire / dezinvestire;
  • efectuarea de analize de performanţă.

 • Beneficii:

  • salariu motivant şi alte beneficii ;
  • un mediu de lucru profesionist într-una dintre cele mai importante societăți de investiții din România.

Conţinutul minim al dosarului de candidatura:

  • scrisoare de intenţie
  • CV (Curriculum Vitae)

După verificarea dosarelor, candidaţii selectaţi care corespund profilului definit vor fi contactaţi.

  Metoda de selectie a candidatilor:

      • proces de intervievare (doar cu cei care corespund profilului definit, selectati in baza dosarelor de candidatura)

Prin aplicarea pentru postul mentionat in prezentul anunt, sunteti implicit de acord cu  Politica de prelucrare a datelor cu caracter personal a potențialilor angajați. (,ro modul CARIERE:  link)