Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Obiectivul rolului Financial Analyst este diagnoza și evaluarea companiei din punct de vedere financiar, precum și fundamentarea sau reconcilierea planurilor de afaceri din punct de vedere financiar.

Responsabilităţi principale:

  • Realizarea analizei economico-financiare a companiei (lunar, trimestrial, semestrial, anual), atât la nivel general, cât și pe centre de profit;
  • Interpretarea rezultatelor analizei și propunerea de soluții de optimizare;
  • Întocmirea de analize comparative ale costurilor globale și pe produse, formularea de propuneri pentru creșterea ponderii produselor cu eficientă economică sporită;
  • Realizarea analizei diagnostic a companiei, elaborarea planurilor de măsuri de corectare a deficiențelor constatate;
  • Fundamentarea din punct de vedere economic a planurilor de afaceri pe termen scurt, mediu și lung, consolidarea bugetelor și definirea constrângerilor financiare;
  • Asigurarea corectitudinii datelor cuprinse în buget;
  • Conducerea pregătirii rapoartelor financiare care rezumă  și prognozează poziția financiară a companiei
  • Transmiterea rapoartelor către conducerea companiei;
  • Asigurarea suportului informațional necesar luării deciziilor la nivel de bord;
  • Realizarea analizei financiare cu privire la potențialul financiar al firmei și eficiența utilizării resurselor financiare;
  • Urmărirea și analiza evoluției prețurilor, tarifelor, acumulărilor cuprinse în ele și  elaborarea de propuneri pentru îmbunătățirea acestora;
  • Elaborarea măsurilor pentru reducerea continuă a costurilor și urmărirea realizării acestora.

Profil candidat:

  • Cunoașterea metodelor de analiză financiară;
  • Utilizare Excel la nivel avansat;
  • Capacitate de înțelegere a balanței contabile, reprezintă avantaj certificarea contabil autorizat;
  • Cunoașterea limbii engleză la nivel avansat;
  • Persoană pragmatică, practică, orientată către rezultate;
  • Persoană pozitivă, sociabilă, dornică să învețe, orientată către îmbunătățire și formare profesională continuă;
  • Spirit analitic, meticulozitate, rigoare;
  • Experiență în domeniul farmaceutic reprezinta avantaj

Beneficii:

  • Posibilităti de promovare şi dezvoltare profesională;
  • Accesul la programe de training specializate şi pregătire profesională;
  • Cadouri corporate;
  • Preţuri promoţionale la clinici private, plan de discount-uri relevante la produsele şi serviciile mai multor parteneri;
  • Biblioteca Bookster, 7Cards, Fructe la birou;

*Activitatea se desfasoara in sediul operational din Balotesti, zona Otopeni. Compania asigura transportul angajatilor din P-ta Victoriei (metrou) si P-ta Presei cu shuttle bus-urile companiei, traseu care dureaza aproximativ 25 de minute.