Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Telekom Romania angajeaza Analist de Afaceri

SCOP:

Realizeaza/interpreteaza rapoartele/analizele de credit risc/frauda/bad debt, si administreaza intrumentele de evaluare risc neplata/frauda, in scopul asigurarii unui proces eficient de management al riscului de credit/frauda in cadrul companiei

RESPONSABILITĂŢI :

  • Intocmeste rapoarte/analize complexe relationate de aria de credit risc/bad debt/frauda, in mod regulat sau ad-hoc, din proprie initiativa/la cerere;
  • Analizeaza si evalueaza date/indicatori aferenti riscului de credit/bad debt, sesizeaza si raporteaza eventuale abateri de la standardele stabilite;
  • Participa activ la proiecte din domeniul riscului de credit/frauda/bad debt; Intocmeste rapoarte de activitate asigurand in acelasi timp comunicarea in cadrul proiectelor; urmareste si administreaza activitatile proiectului, rezolva sau escaladeaza activitatile critice si problemele aparute;
  • Analizeaza si evalueaza informatiile disponibile pentru a se asigura ca toate zonele de credit risc/frauda/bad debt sunt administrate pe baza procedurilor si proceselor de credit risc; accentueaza/indica zonele cu potential pentru imbunatatire;
  • Stabileste, implementeaza, monitorizeaza KPI pentru managementul portofoliilor – dpdv raportare risc de credit/frauda/bad debt;
  • Intocmeste rapoarte de activitate asigurand in acelasi timp coordonarea si comunicarea in cadrul proiectelor; urmareste si administreaza activitatile proiectului, rezolva sau escaladeaza activitatile critice si problemele aparute;
  • Revizuieste si editeaza cerintele, specificatiile aferente ariei de raportare bad debt/credit risc/frauda;
  • Monitorizeaza si revizuieste periodic sau la cerere nivelul riscului de neplata inregistrat pe diverse arii de afaceri/portofolii si se asigura ca toate problemele sunt investigate si raportate in conformitate cu nivelele de raportare stabilite;

Cerinţele postului

  • Studii superioare; studiile superioare economice reprezinta un avantaj;

 Experienţa în muncă:

  • Minim un an intr-un mediu expus analizelor proceselor de afaceri si de date (dezvoltarea afacerilor/proceselor/managementul proiectelor/sistemelor);
  • Cel putin un an expunere la domeniul risc financiar/ credit risc/credit control/colectare debite/facturare/raportare
  • Experienta in industria de telecomunicatii constituie un avantaj