Detalii loc de munca

Analist Credite Micro

Angajeaza Premium Talent
Nivelul carierei
Fara experienta, Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)
Tip job
Full time
Job remote (activitatea se desfășoară de la domiciliu / telemuncă)
Limbi vorbite
Română - Mediu
Posturi disponibile
1

Ce ne dorim?

Să marim echipa de analisti micro si agro din Departamentul de Aprobare Credite de la sediul central București cu un coechipier implicat și pasionat, cu studii superioare economice sau agronomice finalizate cu licență. Dacă ai și cunoștințe de contabilitate este important să știi că acestea te vor aduce în avantaj.

Care sunt așteptările noastre?

Căutăm un jucător cu spirit de echipă, cu următoarele abilități:

  • capacitate de analiză și sinteză în evaluarea informațiilor
  • capacitate de efort, autoanaliză, autocontrol
  • capacitatea de a găsi soluții eficiente pentru eliminarea neajunsurilor sau pentru perfecționarea activităților
  • capacitate de înțelegere și implicare în situații de criză
  • adaptabilitate la situații specifice apărute în activitate
  • reputație impecabilă conform recomandărilor primite de la locurile de muncă anterioare

Care sunt responsabilitățile tale?

  • Vei emite opinii de risc cu privire la riscurile generate de tranzacțiile de credit, cu formularea de recomandări/propuneri de condiții suplimentare privind tranzacțiile analizate în vederea diminuării riscurilor identificate
  • Vei analiza solicitările de creditare/de modificare a condițiilor existente pentru creditele în derulare, în vederea identificării și evaluării riscului de credit aferent tranzacțiilor de credit / modificarilor propuse, cu respectarea tuturor reglementărilor interne, precum și a legislației în vigoare
  • Vei fi membru al subcomitetelor de credite, conform Politicii de creditare si deciziei membrilor Comitetului de Conducere
  • Vei evalua din punct de vedere al riscului de credit propunerile referitoare la modificarea sau dezvoltarea unor noi produse/sisteme/fluxuri legate de activitatea de creditare persoane juridice
  • Vei participa la dezvoltarea și îmbunătățirea produselor de creditare și a sistemelor specifice activității de creditare.

Ai nevoie de experiență?

Experiența ca analist persoane juridice, în special pe zona de credite agricole sau micro, în bancă sau IFN reprezintă un plus, insa te incurajam sa aplici chiar fara experienta daca iti doresti sa lucrezi in acest domeniu.

Care sunt avantajele tale?

Vei face parte dintr-o echipă dinamică și prietenoasă.

Apreciem spiritul antreprenorial, deci ideile tale vor fi apreciate și astfel îți vom acorda posibilitatea de a le pune în practică.

Vei găsi perspective de dezvoltare a carierei în domeniul financiar-bancar.