Analist aplicatii informatice ETL

ETL

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1359 €

Pentru  echipa de dezvoltare IT din cadrul departamentului tehnic al BRD, locat in centrul Bucurestiului, cautam un coleg entuziast si pasionat de IT.

Responsabilitati:

- Participarea la realizarea planului de proiecte (intretinerea si optimizarea aplicatiilor informatice, existente la nivelul centralei si al unitatilor operative, precum si  proiectarea, elaborarea si dezvoltarea de noi aplicatii pentru prelucrarea automata a informatiilor):

  • participare la cadraj ;
  • stabilirea solutiei macro impreuna cu echipa de proiect si validarea ei;
  • intocmirea specificatiilor tehnice;
  • asistenta echipelor de dezvoltare (poate participa direct la dezvoltare);
  • analizarea anomaliilor;
  • gestionarea si versionarea componentelor aplicative;

- Participarea la realizarea activitatilor de mentenanta evolutiva si corectiva a aplicatiilor ;

- Pentru aplicatiile informatice critice pe care le are in mentenanta asigurarea de suport nivel 2;

Cerinte:

  • Studii superioare tehnice finalizate;
  • Experienta relevanta in tehnologii ETL, Data Integration; preferabil peste 3 ani;
  • Experienta minim 2 ani in domeniul sistemelor informatice bancare;
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat (scris / vorbit) ;
  • Nivel de cunoastere avansat ETL, SQL Standard, baze de date relationale si tehnici de manipulare;
  • Buna cunoastere Shell scripting AIX;
  • Cunostinte informatice : SO Windows, AIX, BD Informix/Oracle ;
  • Cunostinte foarte bune in utilizarea produselor Microsoft Office, inclusiv Microsoft Visio si Microsoft Projects ;
  • Cunostinte de utilizare a Jira, HP Quality Center;
  • Buna capacitate de analiza, sinteza si concentrare ;
  • Orientare spre rezultat/solutie, perseverenta si capacitatea de a respecta termene stricte
  • Flexibilitate si autonomie;
  • Buna capacitate de lucru in echipa, abilitati de comunicare si capacitatea de intelegere a structurilor informatice specifice mediului de business.