Agent vanzari produse promotionale si de tipar

Adresa/ adresele jobului

București

Dorim sa ne extindem echipa prin angajarea unui reprezentant de vanzari, cu experienta (obligatoriu) in vanzarea produselor promotionale si a produselor de tipar offset.
Sunt necesare cunostinte privind specificatiile tehnice ale unei oferte de tipar offset, ale personalizarii de produse promotionale si cunostinte cel putin generale despre serviciile unei agentii de publicitate.

Candidatul ideal a lucrat anterior in vanzari/client service pentru o agentie de publicitate/tipografie si are portofoliul/baza de date proprie de clienti.

In activitatea noastra de publicitate avem istoric de import al produselor promotionale in volume ce ne asigura preturi competitive, un portofoliu cuprinzator de clienti carora le-am livrat servicii de creatie grafica, copywriting, programare informatica, activari BTL si productie de tipar offset si de mari dimensiuni.
Ne plac campaniile complexe, avem parteneriate cu o firma de PR si o retea nationala de promoteri pentru a putea asigura promovarea clientilor la nivel full service.

RESPONSABILITATI:
- Contactarea clientilor din baza de date in vederea stabilirii unor intalniri pentru prezentarea portofoliului de produse si servicii ale companiei;
- Actualizarea bazei de date cu clienti noi si informatii comerciale despre clientii existenti si potentiali deja inregistrati;
- Construirea ofertelor comerciale, corespondenta cu clientii in vederea contractarii;
- Contribuie substantial la construirea de newsletter, materiale de promovare a produselor companiei, anunturi comerciale si alte operatiuni ce sustin activitatea de vanzari.
- Derularea contractelor - plasarea comenzilor si gestionarea comenzilor (inclusiv a personalizarii promotionalelor la furnizorii agreati);
- Asistenta post vanzare pentru clienti;

CERINTE:
- experienta 1-3 ani in vanzari de produse promotionale si tipar offset, un avantaj fiind experienta suplimentara in vanzarea serviciilor de publicitate;
- studii superioare finalizate (specializare: economic/ comunicare / marketing etc);
- cunoasterea la un nivel bun a limbii engleze, inclusiv la nivel de limbaj comercial
- abilitati excelente in utilizarea calculatorului : programele Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Constituie un plus cunostinte de baza Adobe Phothoshop, Illustrator si Corel;
- abilitati de comunicare, negociere;
- flexibilitate, sociabilitate, calm;
- constinciozitate in respectarea cu acuratete a termenelor limita si a sarcinilor;
- viteza de lucru si capacitate de mobilizare pentru termene stranse, intr-un mod relaxat si proactiv.

BENEFICII:
- Suport de vanzari - materiale informative premium, sistem de management al comenzilor si clientilor profesionist, gama de produse si servicii competitive;
- Pachet salarial de baza + comision atractiv;
- Contract pe perioada determinata, cu posibilitatea continuarii colaborarii pe baza realizarii target-ului de vanzari stabilit initial si a feedback-ului clientilor si colectivului de lucru.