Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Departamentul Assurance and Managed Service (AMS) din cadrul Huawei cauta un Administrator retea telecomunicatii.

Obiectivele postului:

•Urmareste si pastreaza evidenta starii tehnice a sistemelor din reteaua de telecomunicatii.
•Propune diverse solutii de optimizare a reletei de telecomunicatii in functie de conditiile noi aparute
•Este implicat in mod activ in rezolvarea tuturor disfunctionalitatilor sistemelor.
•Preia, prin intermediul intrumentelor specifice, lucrari de realizat (instalari si service), in baza tichetelor inregistrate de serviciul client/administrator suport tehnic.
•Analizeaza si administreaza cerintele clientului si scopului indeplinirii conditiilor contractuale.
•Creaza si mentine documentelor relevante.
Aplica masurile de securitate fizica si logica instituite prin ISMS la nivelul Companiei.
 Are obligatia raportarii catre seful direct, in conformitate cu regulile instituite a oricarei anomalii, eveniment, vulnerabilitati ori incident referitor la securitatea informatiilor si a echipamentelor constatate in activitatea curenta.
•Colaboreaza in activitatea desfasurata cu echipele de instalari/service administrtorii de retea, administratorii suport ethnic.

Responsabilitatile postului:
Asigurare mentenanta conform contractelor semnate cu clientii

·       Responsabil cu investigarea cauzelor aparitiei eventualelor disfunctionalitati anuntate de clienti, elaborarea unui plan de actiune si rezolvarea situatiilor de urgenta ce afecteaza un echipament telecomunicatii in timpul SLA-ului predefinit;

·       Identificarea si analizarea defectelor in sistem;

·       Executarea testelor pentru verificarea solutiilor date;

·       Contribuie la implementarea designului pentru noile versiuni de soft care contin cereri de particularizare din partea clientului;

·       Lucreaza cu aplicatiile software interne pentru a tine o evidenta a evenimentelor aparute;

·       Responsabil de urmarirea problemelor inregistrate de client, dar nerezolvate, escaladate catre nivelele superioare;

·       Responsabil cu anuntarea periodica a clientului asupra progresului realizat in timpul investigatiei;

·       Responsabil de crearea rapoartelor saptamanale de lucru, cat si de crearea rapoartelor de analiza pentru problemele investigate;

·       Responsabil de mentinerea informatiilor referitoare de retelele clientilor la zi.

·       Suport oferit celorlalte departamente

Intretinere preventiva

·       Crearea si imbunatatirea continua a documentelor utilizate in munca de zi cu zi;

·       Testarea in laborator a versiunilor noi de soft inaintea implementarii in retelele comerciale.

·       Oferirea de suport catre celelalte departamente

Securitatea muncii

·       Lucreaza in conformitate cu procedurile specifice de securitatea muncii stabilite la nivel de companie si cu cele stabilite la nivelul departamentului AMS din care face parte

Cerinte:

Educatie: Absolvent studii superioare

Specializare: Specializare tip tehnic

Experienta: Minim 1 an experienta in telecom

Competente tehnice si alte abilitati

•Cunostinte solide in testare produse software si test design
•Limba engleza nivel avansat
•Abilitatea de a lucre in echipa intr-un mediu dinamic
•Cunostinte foarte bune a tehnologiilor de IP (routing, switching, MPLS), limbaj specific echipamentelor de telecomuncatii;
•Cunostinte tehnice specifice domeniului IT si retelistica, proiectare CAD, foarte bune cunostinte de lucru cu pachetul MS Office
•Cunostiinte de baza de comunicatii de date
•Cunostiinta sisteme de monitorizare ale retelelor
•Abilitatea de a prioritize problemele in functie de impact si complexitate

Doar candidatii care corespund cerintelor postului vor fi contactati.