Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Constanța

PROFIL CANDITAT:

  • Studii superioare, de preferat in domeniul informatic sau electronica;

  • Experienţă minim 3 ani în domeniul IT (Administrarea centralizata a sistemelor informatice tip server si a statiilor de lucru din retea - peste 100 noduri)

  • Persoana deschisa, pozitiva cu cunostinte de limba engleza – nivel mediu (citire, vorbire, intelegere);
  • Constituie un plus absolvirea unor cursuri de specializare în domeniul informatic (administrare servere Windows, virtualizare HyperV/WMware, administrare Active Directory si implementare politici de securitate Group Policy, retelistica, etc.);
  • Rezistent in conditii de stres;

RESPONSABILITATI:

  • Raspunde de administrarea, monitorizarea si dezvoltarea/configurarea resurselor hardware si software aflate in organizatie, incluzand infrastructura virtuala, sistemele informatice de tip server, statiile de lucru, echipamente POS, mediile de stocare tip storage sau NAS, arhitecturi redundante, retelistica, routing si switching, telefonie PBX, televiziune IPTV, etc.

  • Raspunde de protectia si securitatea retelei de calculatoare si a sistemelor informatice, implicit a datelor continute prin proceduri, dispozitive sau programe informatice specializate cu ajutorul carora accesul la un sistem informatic este restrictionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori; Raspunde de programarea, optimizarea si pastrarea copiilor de siguranta ale tuturor serverelor aflate in administrare;

  •  Raspunde de elaborarea actualizarea si implementarea politicilor de securitate si procedurilor pentru utilizarea sistemelor informatice din organizatie;
  • Decide asupra modului in care utilizatorii au acces si folosesc resursele disponibile in retea, elaborand recomandari de buna practica pentru buna functionare si corecta utilizare a calculatoarelor, a echipamentelor conectate la retea si a celor destinate comunicatiilor;

  • Rãspunde de gestionarea licentelor achizitionate pentru fiecare calculator si conformitatea licentierii;

  • Rãspunde de aprovizionarea compartimentului IT cu echipament specific în functie de necesitãti;

  • Lucreaza in echipa cu alti specialisti din companie sau din grup pentru selectarea, adaptarea, proiectarea, integrarea celor mai convenabile solutii pentru distribuirea si accesul la resursele din retea, in conditiile respectarii regulilor specifice de securitate asupra echipamentelor, componentelor software, informatiilor si transmisiilor de date;

  • Acorda asistenta tehnica in functie de solicitarile utilizatorilor

BENEFICII:

  • salariu fix, bonuri de masa, decontare transport
  • traininguri de profil
  • mediu de lucru profesionist