Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal:

• Studii liceale cu profil tehnic/IT sau superioare în domeniul IT;

• Cursuri Unix/Linux; Certificări CompTIA/LPIC reprezintă un avantaj;

• Minim 3 ani experienţă profesională în administrare hardware si sisteme de operare Unix/Linux ;

• Cunoştinţe solide de administrare a sistemelor Linux (SLES, CentOS, Redhat, Debian)

• Cunoştinţe solide de apache, mariadb/mysql, bind, samba, iptables, openssl, snmp, php-fpm, etc

• Cunoştinţe solide de servicii de reţea (DNS, email, Active Directory, SMB, WWW, DHCP, NTP, FTP, SSH, etc);

• Cunoştinţe solide de soluţii de High-Availability pentru sistemele de operare Unix/Linux (heartbeat, openais, drbd)

• Cunoştinţe solide de instalare, configurare şi operare în medii Linux si Windows de tip server şi client

• Cunoștințe solide soluţii de virtualizare oferite de VMWare (vCenter, ESX, Workstation, Player)

• Cunoştinţe generale de securizare a sistemelor de operare Unix/Linux si Microsoft;

• Cunoştinţe generale sisteme antivirus în arhitectură client-server şi firewall;

• Cunoştinţe generale de baze de date (MySQL, MSSQL, Oracle);

• Cunoştinţe solide de hardware: servere, storage-uri si switchuri FC, iSCSI. Experiență cu echipamente IBM/Lenovo reprezintă un avantaj;

• Cunoştinţe principii de backup, tipuri de backup, nivele RAID;

• Cunoaşterea unui software de backup/restore;

• Cunoaşterea sistemelor de monitorizare Nagios si Cacti

• Cunoştinţe medii de shell scripting (bash/Perl/Python);

• Cunoştinţe privind infrastructura cu chei publice (PKI).

Responsabilitati:

• Monitorizarea permanentă a sistemelor şi platformelor IT, atât din site-ul principal cât şi din locaţiile de DR şi BC;

• Menţinerea infrastructurii hardware si a serviciilor in parametrii calitativi, agreați prin SLA cu beneficiarii interni si externi.

• Instalarea şi configurarea de servere şi servicii noi atât intern cât şi extern în cadrul proiectelor cu terţi;

• Documentarea testelor şi schimbări în infrastructura de servere şi servicii;

• Menţinerea la zi a documentaţiei şi a procedurilor;

• Urmărirea alertelor generate de sistemul de monitorizare şi remedierea problemelor apărute, în limitele SLA-urilor aferente serviciilor oferite;

• Urmărirea sistemului de ticketing şi rezolvarea şi/sau escaladarea acestora;

• Verificarea zilnică a logurilor şi a statusului backup-uri;

• Propunerea de soluţii tehnice ce urmează a fi aplicate în infrastructură;

• Urmărirea apariţiei de patch-uri precum şi a versiunilor noi de sisteme de operare;

• Respectarea standardelor de configurări şi descrieri ale echipamentelor;

• Raportarea către administratorul de reţea/managerul IT eventualele incidente şi probleme/defecţiuni apărute în reţea.