Administrator credite retail in dificultate

Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

800 - 1000 €

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

Unitatea Management Risc/Divizia Recuperare Creante

Departament Recuperare si Administrare Retail / Sector Credite Retail in Dificultate

Obiectivul / misiunea postului

Efectuarea corecta si la timp a operatiunilor necesare in vederea desfasurarii in bune conditii a activitatiilor alocate Sectorului Credite Retail in Dificultate

Responsabilitati principale

  • Aplica procedurile interne ale bancii in vederea desfasurarii activitatii;
  • Evalueaza creditele retail declarate scadent anticipat pentru care s-au propus / primit cereri de incheiere a acordurilor de plata;
  • Intocmeste documentatia necesara in vederea incheierii acordurilor de plata pentru care s-a primit aprobare in acest sens;
  • Monitorizeaza creditele retail cu acorduri de plata incheiate intre Banca si clienti;
  • Acorda suportul necesar in vederea rezolvarii diverselor solicitari referitoare la acordurile de plata incheiate, indiferent de statusul acestora;
  • Monitorizeaza creditele restante cu propuneri de restructurare propuse de echipa de colectare interna / agentii de colectare;
  • Acorda suportul necesar in vederea rezolvarii reclamatiilor primite de la clientii bancii, persoane fizice, care inregistreaza / au inregistrat restante, in termenele stabilite conform reglementarilor interne;
  • Efectueaza investigatiile necesare in vederea aprobarii/respingerii solicitarilor de radiere a informatiilor negative transmise la Biroul de Credit / Centrala Riscului de Credit;
  • Furnizeaza informatiile necesare pentru a raspunde solicitarilor primite de la clienti / ANPC / alte institutii referitoare la istoricul de plata, sume datorate, istoricul actiunilor de colectare intreprinse pentru recuperarea sumelor datorate, in termenele stabilite conform reglementarilor interne;
  • Coordoneaza procesul ce trebuie urmat de catre banca in cazul creditelor pentru care clientii au depus notificari de dare in plata a imobilelor aduse in garantie;
  • Intocmeste si transmite catre avocati / consilieri juridici /Divizia Juridica, documentele necesare in vederea contestarii de catre banca a notificarilor de dare in plata depuse de clienti;
  • Intocmeste evidentele / rapoartele necesare / solicitate;
  • Efectueaza corect si la timp operatiunile necesare pentru creditele pentru care clientii au solicitat darea in plata a imobilelor aduse in garantie.

Contacte si relatii de afaceri

Interne:

  • Coordonatori Sector din cadrul Departamentului Recuperare si Administrare Retail;
  • Ofiteri bancari colectare credite retail;
  • Manager Departament Recuperare si Administrare Retail;
  • Departamente / Divizii / Sectoare din cadrul bancii implicate in desfasurarea activitatii zilnice;
  • Sucursale ale bancii.

Externe:

  • Case de avocatura colaboratoare / avocati / consilieri juridici externi;

 Cerintele postului

  • Educatie: studii superioare
  • Limbi straine: Engleza – nivel mediu
  • Experienta profesionala: experienta de minim 12 luni in domeniul bancar
  • Abilitati/ cunostinte specializate:
      • Cunostinte MS Office nivel avansat;
      • Atentie la detalii;
      • Managementul timpului;
      • Rezistenta la stres;
      • Organizare;
      • Rezolvarea problemelor;
      • Comunicare eficienta – scris si verbal.

 Competente:

      • Intelegerea afacerii;
      • Servirea clientului;
      • Eficacitate;
      • Adaptabilitate – flexibilitate;
      • Munca in echipa;
      • Recunoasterea diversitatii;
      • Comunicare efectiva;
      • Invatare continua.

 * Postul presupune: deplasari, lucru in schimburi