Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Pentru centrul nostru tehnic, locat in Berceni, cautam un nou coleg in echipa de Administrare Aplicatii.

Principalele responsabilitati:

- Instaleaza, monitorizeaza, administreaza si exploateaza aplicatiile bancare satelit , asigurand totodata suport tehnic pentru acestea ;
- Asigura punerea in functiune a noilor platforme sau servicii aplicative, implementeaza schimbarile corective sau evolutive aferente acestora, respectand standardele ITIL;
- Initiaza si urmareste fise de anomalie si cereri de evolutie tehnica pentru realizarea unor corectii sau adaptari ale solutiei;
- Raspunde de definirea, dezvoltarea si realizarea proceselor de monitorizare si automatizare pentru portofoliul aplicativ administrat;
- Defineste si inregistreaza incidentele de productie, participa la investigare si coordoneaza aplicarea si documentarea actiunilor de rezolvare pentru minimizarea impactului la nivel Business;
- Propune si implementeaza solutii de automatizare procese pentru aplicatiile din portofoliu;
- Valideaza instalarea si integrarea noilor aplicatii/solutii in mediul de productie.

Cunostinte si experienta: .

- Minim 3 ani experienta in instalarea, configurarea si administrarea aplicatiilor informatice specifice sistemelor de tranzactionare interbancare  - Reuters, Swift, Transfond;

        o Experienta in administrarea, monitorizarea, instalarea, acordarea de support pe aplicatii din domeniile principale Swift, Reuters (Kondor+, KTP, KGR, Business Works, BVB Arena, Deal Tracker, Anyma), Transfond, Western Union (WU POS, Translink, WU WEB)

 - Cunostinte generale de lucru cu sisteme de operare de tip Unix (IBM AIX, Sun Solaris), Microsoft Windows, Linux, cu baze de date IBM Informix, Microsoft SQL Server, Oracle, Sybase, precum si cu middleware IBM WebSphere si IBM MQ, Weblogic;
- Intelegere si utilizare de limbaje / tool-uri de scripting.
- Cunostinte generale de programare shell script, de arhitecturi software si elemente de infrastructura hardware;
- Cunostinte generale networking;
- Cunostinte generale in utilizarea tool-urilor de monitorizare servere si aplicatii (de preferat BMC Patrol, Microsoft SCOM si Oracle Grid);
- Cunostinte generale metodologie ITIL cu focus pe procesele de change management, incident si problem management.

Nivel de studii:

- Studii superioare de profil (absolvent studii tehnice superioare de specialitate IT);
- Buna cunoastere a limbii engleze (obligatoriu), limba franceza reprezentand un avantaj;

Profil:

- Adaptabilitate si disponibilitate in situatii de urgenta;
- Initiativa si proactivitate,
- Abilitati de analiza si evaluarea informatiilor, capacitatea de a gasi solutii optime;
- Abilitate de a lucra atat individual cat si in echipa ;
- Abilitati de comunicare, hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor;
- Asimilare rapida de cunostinte.

Oferta :

Oportunitatea de a lucra intr-un mediu IT profesionist

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.