Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Turda; Câmpia Turzii

Se recruteaza si din

Cluj-Napoca

Pricipalele responsabilitati si sarcini ale achizitorului senior sunt:

Urmareste si negocieaza contractele de achizitii, identifica noi furnizori si mentine costul de materii prime si ambalaje in limita indicatorilor stabiliti de companie;

Negociaza si reinnoieste contractele, actele aditionale si aspectele comerciale (pret, termene de livrare, de plata, etc.) si se asigura ca obtine raportul optim calitate-prêt pentru produsele necesare;

Identifica, evalueaza si selecteaza furnizori alternativi pentru toate categoriile de produse din portofoliul alocat;

Centralizeaza ofertele obtinute in baza de date a departamentului, analizeaza ofertele si transmite lista obtinuta catre solicitant pentru aprobarea furnizorului si a ofertei;

Verifica zilnic statusul comenzilor in derulare si actioneaza pentru solutionarea intarzierilor sau a altor probleme aparute in legatura cu acestea.

Mentine si actualizeaza permanent baza de date cu oferte si furnizori;

Negociaza termenii contractuali cu furnizorii agreati, si se asigura ca toate informatiile din contract sunt corect introduse in sistem;

Actualizeaza lista de preturi pentru produsele achizitionate;

Pregateste si efectueaza calculele necesare realizarii bugetului si a revizuirilor anuale a acestuia;

Este responsabil de urmarirea, incadrarea si mentinerea costului de materii prime si ambalaje in limita indicatorilor stabiliti de companie;

Mentine legatura cu departamentele de Achizitii din celelalte tari in care exista entitati SG Weber.

Profesionistul ideal cautat intruneste urmatoarele cerinte:

  • Studii superioare – Licentiat in studii economice (finante, contabilitate) dar nu numai;
  • Vorbitor de limba engleza - nivel avansat.
  • Are bune cunostinte de operare MicroSoft Office.  Experienta in SAP constituie un avantaj.
  • Este orientat spre rezultate.
  • Este organizat si eficient; are abilitati de influentare si negociere.
  • Experienta organizationala de minim 3 - 4 ani.