Állás részletei

INACTIVE AD: The employer is not currently actively recruiting for this position, but you can apply for the ad.

Manager achizitii

Premium Talentet keres
Karrier szint
Szenior (5-10 év), Vezető (>10 év)
Foglalkoztatási típus
Teljes munkaidő
Nyelvismeret
Angol - Alapszint
* minden nyelv kötelező
Munkavégzés helye
Helyek száma
1

Rolul managerului de achizitii este de a gestiona relatiile cu furnizorii de materii prime, materiale si servicii. Acesta  coordoneaza, analizeazaza, supervizeza si raporteaza activitatea departamentului de achizitii din cadrul companiei.

Cunostinte si calificari necesare:

  • Studii superioare tehnice sau economice;
  • Experienta pe o pozitie similara de minim 5 ani;
  • Experienta in domeniul comercial, tehnic si economico-financiar;
  • Buna cunoastere a furnizorilor de servicii si materiale de constructii;
  • Cunostinte de operare PC (suita MS Office);
  • Abilitati de organizare si prioritizare a sarcinilor de serviciu proprii cat si a  membrilor echipei de achizitii;
  • Excelente abilitati de comunicare si negociere cu furnizorii;
  • Corectitudine, Seriozitate, Integritate, Asumarea responsabilitatilor si a deciziilor luate;
  • Usurinta, claritate si coerenta in exprimare;
  • Cunostinte avansate de limba engleza;
  • Permis de conducere cat B.

Experienta anterioara in domeniul constructiilor, intr-un departament de achizitii.

Responsabilitati:

  • Planifica, negociaza si stabileste colaborari cu furnizori de materiale si servicii;
  • Solicita oferte de pret, face comparatii complete si propune conducerii (Managerului Comercial si Drectorului General) doar achizitii care se incadreaza in parametrii de buget, timp, calitate, garantii;
  • Identifica solutii de optimizare a costurilor si a timpilor de livrare;
  • Negociaza preturile cu furnizorii pentru a asigura cele mai bune preturi de pe piata;
  • Verifica din punct de vedere comercial contractele de achizitii si intervine pentru clarificarea detaliilor contractuale inainte ca acestea sa fie validate de catre Directorul Comercial;
  • Verifica facturi primite de la furnizori pentru conformitate cu comenzile lansate si livrate, prelucrare date, intocmire referate pentru plata facturi furnizori, in vederea emiterii documentelor de plata prevazute in contracte;
  • Identifica activ noi furnizori, pentru diversificarea si optimizarea portofoliului de furnizori si subcontractori locali;
  • Monitorizeaza si Evaluaza colaborarea cu furnizorii si se asigura de respectarea termenilor contractuali;
  • Aplica principiile si politicile companiei in ceea ce priveste achizitiile, aparand intotdeauna interesele companiei si ale imaginii sale;
  • Supervizeaza activitatea specialistilor de achiitii in  procesele de:  pregatire, lansare si urmarire a comenzilor de achizitie (cu formular) a tuturor materialelor si a serviciilor/lucrarilor;
  • Intocmire impreuna cu Mmanagerul de Proiect/Seful de Santier si seful ierarhic necesarul de aprovizionat, in concordanta cu lucrarile aflate in curs de executie;
  • Pastreaza in permanenta legatura cu managerii proiectelor aflate in derulare;
  • Verifica cantitativ si calitativ produsele receptionate in conformitate cu comanda efectuata, dar si cu actele de insotire a marfii;
  • Informeaza furnizorii despre neconformitati si problemele de calitate, cantitate, defecte, garantii, etc. si se asigura de solutionarea lor;
  • Participa la sedinte saptamanale cu membrii departamentului productie (din santiere), pentru a asigura buna functionare;
  • Transmite obiectivele sale Directorului Comercial (saptamanal pentru saptamana urmatoare) si raspunde pentru transmiterea la timp si indeplinirea obiectivelor oamenilor din subordine, conform organigramei;
  • Realizeaza, in caz de nevoie, deplasari pe teren pentru indeplinirea anumitor sarcini;

Beneficii:

  • Excelent pachet salarial si de beneficii, negociabil in urma interviului
  • Zile suplimentare de concediu in functie de vechimea in companie;
  • Prime ocazionale;
  • Un mediu de lucru profesional placut si competitiv, in care sunt stimulate si recompensate performantele individuale si de echipa;