Job details

Trade Marketing Specialist

Responsive Employer
This job is no longer active, check out similar jobs.
Career level
Entry (0-2 years), Middle (2-5 years)
Employment type
Full time
Address
Number of vacancies
1

Profilul candidatului:

  • Studii superioare finalizate, profil Marketing;
  • Experienta de cel putin 2 ani in Trade Marketing/Marketing, constituie avantaj domeniul Farma;
  • Permis de conducere categora B – minim 1 an vechime;
  • Abilitati de utilizare a Microsoft Office Excel – nivel mediu;
  • Abilități dе prezentare, claritate, concizie, negociere;
  • Abilități interpersonale: diplomație, confidențialitate, integritate, automotivare;
  • Abilitati excelente de comunicare si o atitudine proactiva;
  • Capacitate dе orientare spre client si consumator;
  • Gandire analitica si atentie la detalii;
  • Flexibilitate, disponibilitate pentru deplasari in tara de cel putin 50% din timp;
  • Dorinta de a se dezvolta intr-un mediu de business tanar, dinamic si implicarea in proiecte interesante, de perspectiva pentru companie;
  • Initiativa bazata pe solutii practice menite sa dea rezultate si abilitati foarte bune de organizare.

Principalele responsabilitati:

  • Propune si implementeaza campanii BTL destinate cresterii traficului, campaniile cu comunicare punctuale/locale;
  • Coordoneaza dezvoltarea si productia materialelor destinate campaniilor BTL: flyere, vouchere, POSM-uri, machete OOH si urmareste implementarea lor;
  • Comunica echipei de vanzari mecanismele si detaliile programelor, inclusiv ghidul de implementare a programelor BTL si statusul materialelor de comunicare aferente;
  • Post-evalueaza impreuna cu analistii departamentului programele in baza rapoartelor/analizelor primite, interpreteaza si comunica rezultatele propunand masuri de corectie dupa caz;
  • Coordoneaza activitatile de sustinere a farmaciilor ocazionate de lansari/relocari/reamenajari;
  • Coordoneaza si stabileste actiuni de semnalizare – directionale, panouri outdoor personalizate, cu/fara oferta comerciala, colantarea vitrinelor farmaciilor, decorari speciale;
  • Gestioneaza relatia cu furnizorii, negociaza ofertele, intocmeste/reactualizeaza contracte, urmareste platile din partea furnizorilor;
  • Monitorizeaza respectarea standardelor de executie la nivel de POS ( planograme, materiale de marketing, comunicarea campaniilor, semnalizare si etichetare la raft );
  • Verifica mentinerea nivelului maxim de calitate in privinta aspectului exterior si interior al farmaciei ( signalistica, sisteme de afisaj, mobilier );
  • Comunica eventualele probleme regasite in farmacii in aria de monitorizare catre managementul departamentului de vanzari si departamentele suport;
  • Verifica stocul de produse la rafturile de expunere si a rotatiei optime de produse;
  • Informeaza in mod corespunzator personalul din farmacii cu privire la implementarea planogramelor, a campaniilor sau activitatilor promotionale derulate;
  • Intocmeste rapoartele cu privire la activitatile zilnice si a fiselor de analiza pe farmacii;
  • Respecta rutele definite si comunicate.

Ce iti putem oferi:

  • O industrie interesanta, cu un mediu provocator care te va stimula sa crești ca profesionist;
  • Impreuna, imbunatațim vietile in fiecare zi! Credem ca fiecare cariera este la fel de unica precum persoana care o anima si ii imputernicim pe colegii nostri sa iși atinga intregul potențial intr-o cultura caștigatoare, motivata de un scop puternic;
  • Salariu competitiv corelat cu experienta si abilitatile dovedite;
  • Beneficii excelente pentru angajați, cum ar fi telefon, laptop, masina de serviciu, tichete de masa, tichete cadou de Pasti si de Craciun, asigurare privata de sanatate inclusa in planul de retentie; card de reducere în farmaciile Dona, 7 card, Bookster;
  • Mediu de lucru profesionist și oportunitatea dezvoltării carierei in numeroase activitati si procese specifice jobului;
  • Activități de teambuilding și diverse evenimente cu scop de sudare si motivare a echipei.

Apreciem interesul pentru aceasta oportunitate și mulțumim tuturor candidaților care aleg sa aplice.

Va informam ca vor fi selectati si contactati candidatii care vor indeplini cel mai bine competentele pliate pe nevoile noastre.

Descrierea companiei

Alatura-te si tu echipei DONA!

Infiintata in anul, Farmaciile DONA si-au construit o reputatie solida in cei peste 25 de ani de activitate, fiind astazi unul dintre cele mai apreciate nume in retailul farmaceutic din Romania.

Detinute de . SIEPCOFAR . – o companie cu capital 100% romanesc. In oricare dintre cele peste 320 de Farmacii DONA vei intra, vei fi intampinat zilnic cu atentie, grija, dar mai ales cu respect. La fel ca tine, peste 2,5 milioane de pacienti trec lunar pragul Farmaciilor DONA.

Investitiile continue in cursuri de formare si specializare pentru angajati, punerea la dispozitia pacientilor a unui portofoliu variat (format atat din medicamente, cat si din produse parafarmaceutice si cosmetice), ofertele comerciale competitive si campaniile de educare, informare si preventie, precum si oferirea tuturor informatiilor necesare administrarii optime si sigure a medicamentelor, vizand doar interesul medical al pacientilor, recomanda DONA ca pe un partener pe termen lung.

Peste de profesionisti in domeniul sanatatii lucreaza in Grupul DONA, cu totii find devotati unui scop comun, acela de a asigura servicii farmaceutice la cel mai inalt nivel calitativ. Punem pasiune pentru profesie, etica, talent de a munci cu oamenii si excelenta. Gandim serviciile DONA, pentru clienti, pentru a le oferi consiliere medicala zi de zi si tot pentru ei gandim initiative de educatie medicala. Avem platforme de dezvoltare profesionala pentru ca farmacistii din reteaua noastra sa fie mereu la curent cu noutatile relevante din domeniu si sa poata exercita profesia cu pasiune zi de zi, conform statutului de farmacist.

Daca impartasim aceleasi valori, vino sa faci parte din echipa dedicata DONA!

  • Online interview
  • Aveti background pe partea de Trade Marketing? Daca da, care este experienta totala in ani/luni?
  • Sunteti disponibil pentru deplasari in tara, de cel putin 50 % din timp?
  • Care sunt asteptarile dumneavoastra salarial pentru acest rol?