Job details

Specialist Vanzari IT/Tehnician Service IT

Looking for Premium Talent
This job is no longer active, check out similar jobs.
Career level
Entry (0-2 years), Middle (2-5 years)
Employment type
Full time
Spoken languages
English - Medium
Address
Monthly net salary
500 - 700 €
Number of vacancies
2

Firma 2NET COMPUTER, lider de piata in domeniul IT&C in Brasov si Covasna, cu o experienta de peste 25 ani in domeniu,

isi mareste echipa de vanzari si service.

Domeniu de activitate al firmei :   Vanzarea de produse, solutii si servicii IT&C. Prestarea de servicii (service) IT&C.

Pentru Departamentul :                   Vanzari si Service

Descrierea postului :                         Consultant/ Specialist Vanzari si Tehnician Service Calculatoare/ PC

Nivel calificare :                                  Junior, Senior (1 – 3 ani experienta);

Locatia :                                                Brasov

In cazul in care detineti competentele necesare si acest post prezinta interes pentru Dvs., va rugam sa ne trimiteti CV-ul

cu poza la adresa de e-mail;

Multumim si succes !

 CERINTE:

 Pentru Vanzari: Absolvent/a cu studii superioare in domeniile: electric (electronica, automatica, calculatoare, tehnologia informatiei), informatica, economic (marketing, cibernetica, finante, etc), inginerie;

  • Cunostinte IT&C si pasionat/a de tehnologie ;
  • Cunostinte utilizare PC, aplicatii/ programe software de baza pt. birou (Microsoft Windows, Office, navigare Internet,

etc.);

  • Experienta in vanzari in domeniu IT&C sau (inclusiv in asigurari, banci, retail IT & electro, telefonie mobila, agentii de publicitate, etc);
  • Cunostinte de limba engleza;
  • Abilitati de comunicare si relationare, negociere, organizare si planificare, gandire logica, capacitate de analiza, sinteza si selectie a informatiilor ;
  • Capacitate de lucru in echipa ;
  • Persoana ambitioasa, creativa, proactiva, cu spirit dezvoltat al competitiei, rezistenta la stres, disponibilitate pt. program prelungit de lucru;
  • Dorinta de perfectionare permanenta;
  • Orientare catre client, performanta si rezultate;
  • Disponibilitate pentru deplasari in vederea participarii la diverse sesiuni de training (formare profesionala) si evenimente specifice organizate de firma sau colaboratori (intern- in tara si/sau extern);
  • Permis auto cat. B (optional)

 Pentru Service: Experienta in diagnosticare si depanare echipamente printing – nu e obligatorie dar poate fi un avantaj;

  • Constituie un avantaj, detinerea de certificari / calificari/ competente in domeniu IT&C (ex: CCNA, Microsoft, Linux,  VmWare, Azure, AWS, HP, Cisco, Dell, Lenovo, BitDefender, Eset Nod32, Kasperky, etc);
  • Permis auto cat. B (constitue avantaj)

 RESPONSABILITATI CONSULTANT VANZARI:

  • Ofertare/ Pregatire oferte (oferta tehnica si financiara) catre clienti (Cererile clientilor pot fi adresate in mod direct prin prezenta lor la sediul firmei sau indirect prin e-mail, fax sau telefonic);
  • Participarea (ofertare) la licitatiile organizate in SEAP/ SICAP si/sau la diverse proiecte, licitatii altele decat cele publicate in SEAP/SICAP;
  • Intocmeste documentatia (sau participa la intocmirea documentatiei) necesara participarii la licitatii, proiecte, etc
  • Mentinerea permanenta a contactului/ relatiei cu clientii pe tot parcursul procesului de vanzare, atat in etapele de implementare cat si de derulare a contractelor;
  • Mentinerea permanenta a contactului/ relatiei cu clientii existenti ai firmei;
  • Dezvoltarea permanenta a portofolilului de clienti cat si generarea de noi oportunitati de business prin prospectarea continua a pietei, organizarea de evenimente, promovare, prezentari si demonstratii ale produselor, solutiilor si serviciilor oferite de firma;
  • Participa/ Intocmeste rapoarte de vanzari pt. conducere, clienti si furnizori;
  • Realizarea targetului de vanzari, conform politicii firmei;

 RESPONSABILITATI TEHNICIAN SERVICE :

  • Efectueaza lucrari/ operatiuni de: asamblare si testare PC, diagnosticare, configurare, mentenanta, interventii si reparatii service, atat hardware cat si software la echipamentele IT&C (Calculatoare/ PC, laptopuri, tablete, etc.) la sediul firmei si/sau al clientilor;
  • Mentinerea permanenta a contactului/ relatiei cu clientii existenti cat si participarea activa ;
  • Completeaza documentele specifice activitatii departamentului (Fise de Interventie Service, Facturi, etc);
  • Participa si promoveaza, catre clienti, impreuna cu colegii si directorii de vanzari prin prezentari si demonstratii ale produselor, solutiilor si serviciilor oferite de firma.

 BENEFICII :

  • Pachet salarial atractiv, in functie de perfomante si rezultate (salariu de baza + bonusuri/ comisioane + prime);
  • Telefon mobil & laptop de serviciu;
  • Mediu de lucru profesionist si conditii de munca deosebite;
  • Posibilitatea de a lucra intr-o firma cu experienta de peste 25 de ani, firma ce asigura stabilitate si siguranta locului de munca;
  • Posibilitati reale de promovare pe baza de competente si rezultate;
  • Autoturism de serviciu (pt. functie de conducere sau seniori )