Job details

4.2

SPECIALIST TRANSPORT AGABARITIC RUTIER

Responsive Employer
Career level
Middle (2-5 years), Senior (5-10 years)
Employment type
Full time
Spoken languages
English - Advanced
* all languages are compulsory
Address
Number of vacancies
1

Domeniu:

Existăm de peste un deceniu într-o lume extrem de competitivă. Am reușit să câștigăm statutul de furnizor de top în domeniul transporturilor rutiere. Ravitex este astăzi o companie etalon în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri și persoane în plan național și internațional.

Flota Ravitex, dotată cu mașini de ultimă generație, are capacitatea de a asigura transporturi speciale, dedicate unor sectoare industriale de referință cu cerințe riguroase în ceea ce privește transportul de mărfuri, respectiv sectorul alimentar.

Pe o piață a serviciilor cu rigori și deadline-uri stricte, am reușit să creștem capitalul de încredere din partea clienților și să onorăm cereri complexe și exigente. Flota noastră cuprinde mașini de ultimă generație și este oricând pregătită să facă față provocărilor care reprezintă piața transporturilor.

Împreună cu echipa noastră, am dezvoltat și creat pe parcursul anilor un cod de principii care ghidează relația de colaborare cu partenerii și clienții noștri. Calitate, promptitudine și condiții de siguranță - sunt reperele cheie care guvernează relațiile noastre de business. Prin respectarea strictă a acestor principii reușim să construim acel plus de valoare esențial pentru serviciile noastre.

 Rol:

Planificarea, organizarea si coordonarea activitatii zilnice de transport agabaritic domestic si international

Responsabilități:

  • Contacteaza societatile de transport international si primesc comenzile de transport;
  • Contacteaza potentialii clienti de transport international si prezinta serviciile oferite de firma; preia comenzile si negociaza tarifele de transport cu clientii;
  • Selecteaza furnizorii de transport ;
  • Identifica solutiile de transport ( rute, mijloace de transport, planul de incarcare a marfurilor);
  • Intocmirea rutelor in sistemul ERP Ascent cu ajutorul programului PTV Map&Guide pentru cursele proprii sau intermediate;
  • Urmareste modul de executare al transportului, verifica documentele de transport, urmareste comenzile executate pana la incasare;
  • Tine legatura cu clientii si ii informeaza in legatura cu derularea transportului;
  • Verifica bonitatea clientului cu care nu exista contracte de colaborare;
  • Oferă informaţii clare şi precise clienţilor cu privire la servicii şi tarife practicate de firma;
  • Pastreaza evidenta activitatii de transport;
  • Organizeaza transportul de marfa in cele mai bune conditii, cu respectarea calitatii si termenelor cerute de client;
  • Supraveghează şi controlează desfăşurarea activităţilor de transport, ţinând cont de:
    1. reglementări în vigoare;
    2. siguranţa circulaţiei;
    3. protecţia mediului;
  • Coordoneaza intr-un mod eficient activitatea de transport in spatiul comunitar si extracomunitar a clientilor sau a flotei proprii cu respectarea instructiunilor, procedurile de lucru ale companiei si a reglementarilor legislative in vigoare;
  • Coordoneaza executarea comenzilor de transport rutier pentru clientii din portofoliul firmei sau obtinute din piata;
  • Se asigură de existenta documentelor necesare desfăşurării activităţiilor de transport;
  • Raportează conducerii eventuale neregularităţi din activitatea subcontractorilor;
  • Răspunde de organizarea transportului în cele mai bune condiţii, cu respectarea calităţii şi termenele cerute de standardele organizaţiei.

 Cerințe:

  • studii medii/ superioare;
  • cunoasterea fluxurilor de transport rutier agabaritic de utilaje agricole si constructii;
  • cunostinte operationale aprofundate legate de tipurile de remorci, trailere necesare pentru desfasurarea in bune conditii ale acestui tip de transporturi;
  • cunostinte aprofundate legate de cerintele legislative si operationale in tarile de origine, tranzit si destinatie;
  • cunoastererea principalilor prestatori de servicii din piata de transport agabaritic;
  • tehnici de negociere;
  • tehnici de vanzari;
  • cunostinte legislatie transport;
  • experienta minim 5 ani intr-o functie similara;
  • performant, eficient;
  • flexibil la schimbare, deschis la nou, implicat
    • LIMBI STRAINE: engleza – avansat , germana- avantaj

    Beneficii:

    - Salariu competitiv;

    - Contract de munca pe perioada nedeterminata;

    - Conditii de lucru si mediu profesional;

    - Loc de munca stabil, la una din cele mai performante companii de profil din Romania;