Job details

Senior accountant

Career level
Senior (5-10 years), Executive (>10 years)
Employment type
Full time
Spoken languages
English - Advanced
Number of vacancies
1

Ce trebuie să știi?/ Cum trebuie să fii?

  •  Absolvent de studii superioare în domeniul economic;
  • Certificare de expert contabil (CECCAR este un plus);
  • Experiență de muncă în contabilitate, preferabil într-o companie care oferă servicii de contabilitate – minim 4 ani;
  • Abilități excelente de utilizare a computerului;
  • Cunoștințe solide ale Codului Fiscal și despre standardele contabile din România;
  • Limba engleză (business) – la nivel avansat în comunicarea scrisă și orală;
  • Abilități de gestionare a clienților;
  • Atenție la detalii și capacitatea de a gestiona sarcini multiple și complexe;
  • Precizie, acuratețe și o minte structurată;
  • Capacitatea de a prioritiza

Care vor fi responsabilitatile tale?

  • Sa inregistrezi documentele contabile in diverse programe de contabilitate, sa intocmesti si sa inregistrezi si situatiile analitice in contabilitate
  • Sa verifici corectitudinea documentelor primare si /sau a lucrarilor de contabilitate intocmite de client conform legislatiei in vigoare
  • Sa efectuezi contabilitatea financiara pe baza contabilitatii primare, inclusiv calcularea impozitelor si taxelor cu respectarea unor termene agreat cu clientii si transmiterea de raportari catre management
  • Sa intocmesti deconturile si declaratiile pentru impozitele si taxele cerute de legislatia in vigoare
  • Sa intocmesti raportarile financiare anuale si raportarile contabile semestriale
  • Sa comunici clientului informatii cu privire la: finalizarea lucrarilor, rezultatele financiar –contabile, diferite raporte solicitate, demersuri la diverse institutii etc.
  • Sa studiezi legislatia cu privire la spetele aparute in activitatea clientului cu suportul Managerului

Ce beneficii vei avea?

  • Pachet salariat atractiv;
  • Prime oferite cu diverse ocazii;
  • Suport pentru dezvoltarea profesională;
  • Posibilitatea de avansare în funcție de performanțe;
  • Mediu de lucru plăcut, echipă tânără, locație centrală.