Job details

Mortgage Product Manager

Looking for Premium Talent
This job is no longer active, check out similar jobs.
Career level
Entry (0-2 years), Middle (2-5 years)
Employment type
Full time
Spoken languages
English - Medium
Address
Number of vacancies
1

160530d

Candidatul ideal

  • Studii superioare finalizate.
  • Experienta profesionala (mortgage loans product management) de minim 5 ani pe o pozitie similara
  • Cunostinte de operare MS Office (Word, PowerPoint, Excel).
  • Cunostinte de limba engleza nivel mediu.
  • Abilitati foarte bune de comunicare si orientare spre solutionarea problemelor
  • Proactivitate, responsabilitate si munca in echipa.
  • Intelege si manifesta curiozitate fata de mediul de business.
  • Spirit organizatoric, analitic si atentie la detalii.

Responsabilitati:

  • Responsabil cu dezvoltarea si eficientizarea produselor de credite (in principal credite imobiliare/ipotecare) existente si lansarea de noi servicii aferente acestor produse pentru a creste rata de awareness a ofertei de credite;
  • Mentine relatia cu sucursalele pentru obtinerea de feedback, necesar in vederea imbunatatirii caracteristicilor si fluxului produselor existente si crearii de noi produse;
  • Mentine relatia cu departamentele din Centrala Bancii implicate in fluxul de lucru pentru obtinerea de feedback referitor la produsele administrate;
  • Supravegheaza activitatile de marketing specifice produselor de creditare;
  • Propune noi produse si modificarea/imbunatatirea conditiilor, a procedurilor de lucru si a normelor interne pentru produsele de creditare existente;
  • Coordoneaza implementarea modificarilor aprobate la normele si procedurile interne pentru produsele de creditare;
  • Participar la sesiunile tehnice pentru a raspunde si ajuta ceilalti colegi in gasirea solutiilor pentru problemele identificate;
  • Monitorizeaza produsele si procesele pentru a se asigura ca acestea sunt conforme cu reglementarile interne / legale (ex: Reglementari BNR);
  • Monitorizeaza produsele implementate, pentru a se asigura ca acestea functioneaza corect in sistemele bancare conform caracteristicilor aprobate;
  • Analizeaza piata produselor de creditare (in mod deosebit credite imobiliare/ipotecare) si isi actualizeaza in permanenta informatiile despre domeniul creditarii PF si legislatia in vigoare;
  • Asigura training si asistenta catre sucursale si intermediari (daca este cazul) pentru produsele de creditare;
  • Intocmeste rapoarte, analize si propuneri in scopul monitorizarii si imbunatatirii relatiei cu intermediarii de credite;
  • Propune si redacteaza proceduri de lucru necesare pentru buna desfasurare si eficientizarea activitatilor departamentului
  • Monitorizarea performantei produselor de credite oferite si verificarea in ce masura se ating obiectivele stabilite;

Oferim:

  • Posibilitati reale de training şi evolutie profesionala
  • Salariu atractiv
  • Tichete de masa
  • Abonament medical la o clinica privata, la alegere!
  • Zile de concediu suplimentare în functie de vechimea în munca şi în organizatie
  • Abonament Bookster