Job details

INACTIVE AD: The employer is not currently actively recruiting for this position, but you can apply for the ad.

Medical advisor

Career level
Entry (0-2 years)
Employment type
Full time
Address
Hiring candidates willing to relocate
Yes
Number of vacancies
1

MEDICAL ADVISOR locat in centru universitar Bucuresti, Iasi, Bacau, Craiova, Brasov, Cluj, Mures, Timisoara, Oradea, Sibiu, Constanta – MEDIMOW

Job summary: Medical Advisor-ul  va juca un rol cheie in companie asigurand analiza, sinteza si transferul de informatie stiintifica medicala catre clienții cheie ai companiei (atat interni cat si externi) si nu in ultimul rand, initiind, dezvoltand si mentinand relații pentru a crește gradul de cunoastere  a produselor companiei prin conceperea, dezvoltarea și furnizarea de prezentări eficiente și prin coordonarea simpozioanelor și a programelor de educație continuă.

Responsabilitati de baza:

  • Contribuţia activă la pregătirea medicală/stiintifca a echipelor de promovare medicala prin activitatile de training medical si verificare a cunostiintelor medicale; va asigura suportul echipei de promovare medicala prin oferirea de informatii si instrumente care sa ajute la dezvoltarea relatiilor cu medici specialisti in vederea atingerii obiectivelor companiei.
  • Generare de continut stiintific pentru prezentarile in cadrul echipei medicale si inafara ei in sensul sustinerii stiintifice a produselor din portofoliul companiei: prezentari, dezvoltare de materiale, training de produs etc ;
  • Furnizarea către profesioniştii din sistemul medical de informatie stiintifica, identificarea si dezvoltarea relatiilor puternice si de incredere cu  KOL pentru a asigura o crestere sanatoasa a brandurilor companiei si implicit pentru a deveni un partener de incredere pentru doctori si pacienti;
  • elaborarea si coordonarea diverseselor programe de consultanta stiintifica prin participarea la dezvoltarea și implementarea activităților medicale principale (de exemplu, consiliile consultative – Adivisory Boards, educația medicală și activitățile de formare peer-to-peer)
  • Prelucrarea de informatii medicale pentru produsele din portofoliu cu scopul de a evalua un potenţial avantaj competitiv;
  • Participarea la intalnirile interdepartamentale, precum si la evenimentele medicale din tara si strainatate;
  • Verificarea materiale de marketing (flyere, brosuri, articole, materiale educationale, materiale promotionale, etc.) din punct de vedere al acuratetei informatiilor medicale;
  • Tratarea obiectiilor medicale venite din partea personalului medical specializat si formularea unor raspunsuri sustinute de studii, cercetari etc ;

Calificari:

  • Background medical (absolvent Facultatea de Medicina, Farmacie, Biochimie)
  • Experienta in managementul liderilor de opinie si networking;
  • Abilitati analitice, de comunicare si de prezentare foarte dezvoltate;
  • Abilitati de a oferi cunostinte medicale personalului medical si non-medical;
  • Abilitati excelente de comunicare verbale si scrise in limba romana/ engleza;
  • Abilitatea de a modera discutiile in grup;
  • Experienta in pregatirea si desfasurarea intalnirilor stiintifice, in pregatirea si coordonarea studiilor clinice;

Descrierea companiei:

MEDIMOW este o companie dinamica pe piata farmaceutica din Romania avand in portofoliu atat brandurile proprii cat si un portofoliu consacrat al unui producator important pe piata farmaceutica din Europa – compania farmaceutica  URIACH.

URIACH este o companie farmaceutica de familie, al carei scop este centrat pe sanatatea, calitatea vietii si starea de bine a oamenilor din toata lumea. Grupul, prezent direct in Spania, Italia si Portugalia, se extinde la nivel international si opereaza in prezent in mai mult de 70 de tari. Compania a fost infiintata ii in prezent, Uriach are 750 de profesionisti care lucreaza in doua centre de productie din regiunea Barcelona. Grupul Uriach, prin una din companiile sale de elita cu sediul in Italia, LABORESTune la dispozitie 70 de studii clinice concludente care sa ateste originalitatea si eficacitatea produselor. Dar pentru ca profesionalismul inseamna o dezolvtare si cercetare continua, 35 de studii sunt in curs de finalizare, iar altele 100 de studii urmeaza sa fie publicate in urmatorii ani. Aceste studii sunt facute si cu ajutorul celor 30 de centre universitare italiene cu care Laborest colaboreaza.