Job details

INACTIVE AD: The employer is not currently actively recruiting for this position, but you can apply for the ad.

Marketing Manager

Career level
Senior (5-10 years)
Employment type
Full time
Remote job (allows the activity to be fulfilled from home, permanently or temporarily)
Number of vacancies
2

Clientul nostru este o companie cu traditie in Romania, producatoare si distribuitoare in domeniul FMCG. Persoana care va ocupa pozitia de Director de marketing va efectua calatorii in interes de serviciu la Cluj.

OBIECTIVUL GENERAL AL POSTULUI:

  • Organizeaza, conduce si coordoneaza toate activitatile departamentului de marketing cu asumareasi realizarea tuturor indicatorilor cheie
  • Dezvolta si implementeaza strategiile integrate anuale de comunicare de brand, produs si trademarketing si vegheaza la respectarea pozitionarii si integritatii brandurilor companiei
  • Elaboreaza Planurile de marketing (Calendar de implementare) si Bugetele aferente conformformate existente
  • Dezvolta strategiile anuale de comunicare corporate si coordoneaza cu agentia de PR implementarea acestora.

ATRIBUTIILE SI RESPONSABILITATILE POSTULUI:
Comunicare Brand:

  • Elaboreaza strategia anuala de marketing care include: strategiile de comunicare brand si produs si strategiile de trade marketing impreuna cu Managerul dezvoltare produse si agentia de creatie respectand Arhitectura de brand si pozitionarea, viziunea – misiunea companiei si Arhetipul grupurilor tinta (BrandBook)
  • Aproba spre implementare materialele realizate de agentiile de comunicare pentru realizarea Planurilor Editoriale: Brand si Produs (reason to believe si reason to buy);
  • Stabileste KPIs cu toate agentiile partenere (pentru fiecare canal de comunicare in parte, inclusiv social media, OOH, PR), coordoneaza si monitorizeaza realizarea obiectivelor stabilite
  • Construieste o metodologie profesionista pentru Brief-urile de comunicare in functie de tipul de campanie si urmarirea eficienta a acestora
  • Identifica si colaboreaza cu agentii de creatie media (productie youtube si Tv, video in general), creaza Story board pentru realizarea spoturilor si asista realizarea si implementarea proiectelor
  • Identifica oportunitati de comunicare pentru crearea de materiale specifice (ex: ghidul pentru ingrijirea tenului etc, etc) si realizeaza interviuri pentru rubricile de Testimoniale cu consumatoarele fidele
  • Initiaza si coordoneaza cercetari de piata atunci cand este necesar
  • Contribuie la dezvoltarea de produse noi prin furnizarea de informatii de comunicare din piata. Elaboreaza planul , bugetul de lansare si promovare .
  • Periodic efectueaza cercetari de piata pentru reconfirmarea pozitionarii de brand si de „Brand awareness”
  • Monitorizeaza activitatile de comunicare ale concurentilor directi
  • Website / webshop, conturi social media: coordoneaza partea de development si continut pentru webshop prin colaborare cu firma care administreaza shop-ul, pentru actualizare de continut produse si/sau informatii companie in social media, validare si feedback pe newslettere si alte materiale de comunicare, urmarirea bugetelor de promovare.
  • ISO: elaborează si implementeaza Chestionarul de evaluare a gradului de satisfacţie a clientului (anual) si centralizează informaţiile primite sub formă de corporate (PR)

Comunicare corporatr ( PR ):

  • Vegheaza la implementarea si respectarea Manualului de brand (BrandBook) in cadrul companiei si in exterior
  • Elaboreaza si coordoneaza implementarea strategiilor de comunicare corporate impreuna cu Agentia PR (inclusiv Calendar trimestrial de implementare): comunicate de presa, interviuri, advertoriale, aparitii video in direct sau inregistrate etc.)
  • Coordoneaza redactarea materialelor cu caracter corporate (ex: cataloage, brosuri etc)
  • Administreaza si creaza continut pentru blogul firmei, cel putin un articol pe luna. Gestioneaza relatia cu Bloggeritele pentru comunicarea corecta si relevanta in aparitii
  • Identifica oportunitati de parteneriate pentru campanii CSR de impact si coordoneaza derularea acestora
  • Construieste si urmareste bugetul consolidat de comunicare

Reprezentare la evenimente

  • Reprezentare si participare la evenimente de promovare si sampling (ex: conferinte femei, conferinte de specialitate cu prezentare de produse sau strategii etc.)
  • Prezentari la evenimente de promovare de tip: Ambasador, comunitati profesionale (ex: lansare gama profesionala etc) in colaborare cu Managerul dezvoltare produs

Candidatul ideal are urmatoarele calificari, cunostinte profesionale si trasaturi personale:
- studii superioare in marketing;
- minim 2 ani de experienta intr-o pozitie asemanatoare;
- cunoştinţe de vânzări și marketing;
- cunoștințe de management;
- cunoștințe de comunicare, PR și social-media;
- cunoștințe de utilizare calculator și (MS Office, baze de date, web, comunicare pe Internet);
- limbi străine: engleză, eventual altă limbă de circulaţie internaţională, nivel avansat.
- abilităţi de planificare, organizare şi control;
- aptitudini excelente de comunicare (scris si vorbit) si relationare
- abilităţi de negociere;
- gândire clară, organizată, structurată, logică;
- atenție la detalii;
- spirit de observaţie foarte bine dezvoltat;
- capacitate de decizie şi asumarea responsabilităţii;
- discernământ şi capacitate de rezolvare a problemelor;
- capacitate de evaluare, analiză şi sinteză pentru prelucrarea și valorificarea informațiilor;
- constanţă în urmărirea problemelor până la finalizare;
- capacitate de redactare în scris a documentelor şi rapoartelor;
- atitudine proactivă;
- echilibrat; rezistență la efort şi stres.