Job details

INACTIVE AD: The employer is not currently actively recruiting for this position, but you can apply for the ad.

Direct Material Buyer

Looking for Premium Talent
Career level
Middle (2-5 years), Senior (5-10 years)
Employment type
Full time
Spoken languages
English - Advanced
* all languages are compulsory
Address
Number of vacancies
1

Atribuții:

  • Întocmirea și expedierea cererilor de oferte către furnizori, analiza ofertelor
  • Analizarea continua a prețurilor la furnizori precum și dinamica acestora
  • Negocierea condițiilor de achiziție cu furnizorii: preț, termene de livrare, condiții de plată, transport, etc.
  • Întocmirea și expedierea comenzilor de achiziții
  • Urmărirea respectării termenelor de aprovizionare
  • Managementul contractelor alocate
  • Evaluarea periodică a furnizorilor
  • Efectuarea înregistrărilor în sistemul ERP
  • Expedierea reclamațiilor la furnizor
  • Întocmire diverse rapoarte

Cerințe:

  • Studii universitare finalizate sau in curs de desfășurare (de preferat studii tehnice)
  • Experiență in Purchasing – minimum 2 ani
  • Abilități de negociere
  • Cunoștințe bune de operare calculator
  • Cunoștințe de operare in sisteme ERP (Microsoft Dynamics, SAP, etc.)
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel conversațional
  • Calități: disciplina, redactare mesaje scrise, dicție,  spirit logic, spirit de echipa, colaborare, politețe, tact