Job details

INACTIVE AD: The employer is not currently actively recruiting for this position, but you can apply for the ad.

Consilier juridic

Career level
Senior (5-10 years)
Employment type
Full time
Number of vacancies
1

Candidatul ideal

Dacă ai experiență în domeniul juridic (drept civil) de minim 5 ani și ești interesat de o dezvoltare profesională accelerată în cadrul unei echipe dinamice şi într-un mediu profesional prietenos, atunci așteptăm CV-ul tău!

Candidatul ideal:
• Studii superioare finalizate în domeniul juridic;
• Experiență anterioară într-o poziție similară de minim 5 ani;
• Experiență în drept civil (drepturi reale, achiziții imobiliare, contracte civile și comerciale);
• Cunoștinte de limba engleză;
• Cunoștinte operare MS Office (Word – nivel mediu, Excel – nivel avansat);
• Permis de conducere cat. B (constituie avantaj);
• Bune abilităţi de comunicare și organizare, implicare și responsabilitate, lucru în echipă și cu documente specifice (contracte de vânzare, garanții reale, cesiuni, adrese, notificări, somații, proceduri licitații, due-dilligence, etc.), atenție la detalii, abilități de analiză și sinteză, orientarea către soluționarea problemelor, rezistenţă la lucru sub presiune și termene stabilite.

Descrierea jobului

Responsabilități:
• Asigură consultanţă juridică pentru companie oferind soluţii juridice pentru activitatea curentă a societăţii;
• Reprezintă interesele societăţii în toate problemele juridice în care este angajată și apără drepturile legitime ale firmei în fața autorităților publice, instituțiilor de orice natură, precum și în fața oricărei persoane juridice sau fizice;
• Participă la discuții și oferă consultanță pe probleme juridice clienților beneficiari ai societății sau potențialilor clienți;
• Redactează, verifică și avizează din punct de vedere juridic contractele în care societatea este parte;
• Concepe și redactează documente juridice – contracte, acte adiționale, adrese, cereri, notificari, somații, etc.;
• Analizează și formulează răspunsuri scrise cu privire la solicitările instituțiilor publice și private, precum și la sesizările formulate de către clienți;
• Reprezintă societatea în relația cu instituțiile publice: Registrul Comerțului, notariat, Cartea Funciară, primărie, Camera de Comerț, instanțe/ executori judecătorești, Administrații financiare etc., cât și cu alți colaboratori externi ai departamentului Juridic;
• Redactează, modifică și depune documente (înfiinţare societăţi, modificare acte constitutive societăţi, recuperare debite etc.);
• Actualizează permanent informațiile referitoare la noile modificări de legislație și pune la dispoziție către persoanele interesate din organizație noile informații și implicații pentru activitatea acestora;

Alte detalii:
Mediu de lucru plăcut;
Oportunitatea de dezvoltare într-o echipă profesionistă, tânără și dinamică;
Program de lucru: L-V, 09:00 – 18:00, cu o oră pauză de masă;
Pachet financiar atractiv.