Karrierestufe

Einsteiger (0-2 Jahre), Mittlere Stufe (2-5 Jahre), Höhere Stufe (5-10 Jahre), Führungskraft (>10 Jahre)

Einsatzort

Ich rekrutiere umzugsbereite Kandidaten

Ja

Brutto-Gehalt pro Monat in Euro

2800 €

Condiții: 2. Domenii de responsabilitate și funcții

Asistenții medicali practică o mare varietate în cursul activității lor.

Sarcinile principale ale asistentei geriatrice sunt:

· Implementarea și asistența în îngrijirea zilnică a locuitorilor

· Îngrijirea inimii și îngrijirea incontinenței

· Efectuarea îngrijirii orale

· Participarea la vizitele de îngrijire

· Îmbrăcarea și dezbrăcarea rezidentului

· Oferiți rezidentului hrană și băuturi

· Poziția drogurilor și narcoticelor

· Efectuarea tuturor activităților, cum ar fi cateterizarea, bandajul, îngrijirea rănilor etc.

· Îngrijirea și sprijinul persoanelor moarte

· Colectarea de date cum ar fi volumul de băut, frecvența de admisie a fecalelor și a urinei, consumul de medicamente etc.

· Scrierea rapoartelor de îngrijire, înregistrări de admitere și concedieri

job si decsriere

Implementarea și asistența în îngrijirea zilnică a locuitorilor

Asistența geriatrică spală locuitorul, îl îmbracă și îl dezbracă,

pieptănă părul, perie dinții sau curăță protezele.

Intimă toaletă și îngrijire pentru incontinență

->Aici ne pasă de asistență pentru trecerea la toaletă sau aplică un scaun de toaletă, oferă locuitorului un material de incontinență cum ar fi scutece, tampoane absorbante sau Catetere.

Efectuarea îngrijirii orale

-> Aici sunt folosite activități care depășesc periajul normal, la persoanele cu disfagie, de exemplu, sunt date lichide de înlocuire a saliva.

Participarea la vizitele de îngrijire

-> Aici, toți locuitorii unei secții sunt vizitați în mod regulat pentru a determina modificări ale stării. După cum este necesar ajustați îngrijirea în funcție de rezultatele vizitei.

Îmbrăcarea și dezbrăcarea rezidentului

Asistența geriatrică îndepărtează rezidenții dimineața, conduce

Îngrijire de bază și apoi îmbrăcăminte-le din nou după lor

Dorințe.

Furnizarea rezidentului cu alimente și băuturi

Locuitorii asistentei geriatrice pot fi asigurați după cum doriți

Sunt servite micul dejun, prânzul și cina. intermediar

mesele sunt fructe, prăjituri, iaurt etc.

Responsabilități: 3. Obiectivele domeniilor de responsabilitate ale operațiunii

Toate sarcinile pe care o asistentă geriatrică le efectuează în funcție de descrierea postului servesc scopuri mai mari ale companiei.

Obiectivele cheie includ:

· Viața locuitorilor trebuie păstrată cât mai independent posibil

· Îngrijirea trebuie adaptată nevoilor rezidentului

· Calitatea vieții locuitorilor ar trebui să fie cât mai mare posibil

· Atmosfera de lucru ar trebui promovată pozitiv

· Oamenii moarte ar trebui să fie însoțiți cu demnitate

· Asigurarea calității asistenței medicale și a extinderii acesteia

· Respectarea cerințelor legale

4. Cererile unei asistente geriatrice

O asistenta geriatrica este folosita in multe domenii, pentru ca a invatat prin antrenament sa lucreze in mod flexibil in diferite pozitii.

Aceste aplicații includ:

· igienă

· administrare

· de asigurare a calității

· Asistență medicală

· îngrijire

· bunăstarea spirituală

· de îngrijire pe termen scurt

· de îngrijire pe termen lung

5. Cerințe profesionale și personale

Pentru a supraviețui în viața de zi cu zi a unei asistente geriatrice, trebuie să existe numeroase cerințe profesionale și personale.

Competențele profesionale sunt:

· Formarea ca asistenta medicala geriatrica

· Educație continuă în domenii

· Cunoștințe medicale

· Cunoștințe despre igienă, comportament social și psihic

· Cunoștințe în administrare

Competențele personale sunt:

· capacitate portantă

· Angajament social

· flexibilitate

· Bucuria de a trata cu oamenii

· dorința de a învăța

· personalitate pronunțată