Karrierestufe

Einsteiger (0-2 Jahre), Mittlere Stufe (2-5 Jahre), Höhere Stufe (5-10 Jahre)

Gesprochene Sprachen

Englisch, Deutsch

Einsatzort

Stuttgart; Essen

Candidatul ideal

Experienta profesionala: minim 3 ani in domeniul managementului de proiect sau in conducerea de proiecte de constructii civile si industriale.
Studii superioare tehnice (facultatea de constructii).
Experienta in executie de santier - constructii civile si industriale.
Limbi straine (nivel): obligatoriu limba germana nivel conversational si tehnic, limba engleza - nivel conversational si tehnic -avantaj
Carnet de conducere categoria B.
Cunostinte PC: Autocad, MS Project si MS Office (Word, Excel, PowerPoint).
Foarte bune abilitati de comunicare.

Diponibilitate  pentru depasare pe santerele din Germania - obligatoriu.

Experienta in constructii industriale in Germania.

Descrierea jobului

- asigura initierea proiectului (stabilirea obiectivelor, intocmirea specificatiilor, detaliilor de montaj);
- dezvolta planul de proiect (identifica sarcinile, planifica activitatile, identifica activitatile critice, evaluează necesarul de resurse (materiale şi umane) pentru derularea proiectului;
- organizeaza echipele de executie si repartizeaza sarcinile membrilor acesteia, identifica si analizeaza riscurile, stabileste metodele de control;
- optimizeaza solutia tehnica propusa in proiect si o coreleaza in teren
- urmareste (monitorizeaza) derularea proiectului in concordanta cu planul intocmit, cu accent pe calitatea produselor livrate, incadrarea in termene si urmareste sarcinile contractuale pe timpul derularii proiectului;
- participa in santier la sedinte pentru evaluarea stadiilor de executie precum si pentru problemele care pot aparea;
- raporteaza directorului de departament orice tendinta de deviatie de la planul de proiect (calendar, calitate), mentionand cauzele si propunand masuri de rezolvare
- supravegheaza indeplinirea normelor SSM si raporteaza abaterile
- intocmeste documentele finale de receptie, impuse prin metodologia de management de proiect si prin contract, pe faze si pe proiect, si sustine predarea produselor si serviciilor la clienti;
- urmareste, pe parcursul proiectului, indeplinirea cerintelor sistemului de asigurare a calitatii;
- intocmeste materialul pentru sedinţa finala de analiza a eficientei proiectului (indicatori specifici, puncte tari, vulnerabilitati constatate, experienta dobandita, elemente de noutate);
- coordoneaza echipele de executie (inclusiv ale subcontractrorilor);
- colaboreaza cu departamentele/companiile implicate in proiect;
- mentine relatia cu beneficiarul pe durata proiectului in limba Germana;
- arhiveaza corespunzator toata documentatia legata de proiect;
- raspunde de respectarea termenelor stabilite prin contracte;
- raspunde de veridicitatea si corectitudinea rapoartelor intocmite pentru finantator, parteneri si beneficiar;
- raspunde de pastrarea confidentialitatii informatiilor la care are acces;
- executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic in realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei;

  • Online-Interview
  • Va rugam sa precizati pe scurt experienta dvs. profesionala in domeniul conducerii santierelor din Germania.